Studying the factors that affect female university students' purchasing intention through Instagram influencers
Kadın üniversite öğrencilerinin satın alma niyetlerini etkileyen faktörlerin Instagram fenomenler üzerinden araştırması
  1. Tez No: 836531
  2. Yazar: JOMAN A.M ALHELOU
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. SİBEL DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sosyal medyanın ortaya çıkışı, pazarlama alanında önemli bir paradigma değişikliğine neden olmuş, işletmeler ile potansiyel müşteriler arasında hızlı ve sorunsuz bağlantılar kurmayı mümkün kılarak tüketicilerle doğrudan etkileşime geçmeyi sağlamıştır. Instagram, etkili bir araç olması sebebiyle pazarlamacıların fenomenleriyle ve onların izleyicileriyle güven oluşturmalarına olanak tanımıştır. Üniversite öğrencisi olan kadınlar, hevesli sosyal medya kullanıcıları arasında önemli bir demografik oluştururken, iletişim ve eğlence amaçlarının yanı sıra alışveriş ihtiyaçları için de bu platformlara büyük ölçüde bağımlıdır. Bu nicel araştırma çalışmasının temel amacı, Instagram fenomenlerinin güvenilirliği ve içerik kalitesinin Türkiye'deki kadın üniversite öğrencilerinin satın alma niyetleri üzerindeki etkisini incelemektir. Köklü reklam teorisi ve kaynak güvenilirliği modelini kullanarak çevrimiçi bir anket gerçekleştirdik. En az bir Instagram etkileyicisini takip eden 425 kadın üniversite öğrencisinin katılımıyla dijital bir anket düzenlendi. Çalışmanın amacı, bireylerin tüketici işlemlerine katılma eğilimlerini etkileyen çeşitli unsurları değerlendirmekti. Toplanan veriler SPSS Sürüm 24.0 yazılımı kullanılarak analiz edildi. Bu çalışmanın bulguları, Instagram fenomenlerinin güvenilirliği ve içerik kalitesinin satın alma niyetleri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu açıklığa kavuşturmaktadır; içerik kalitesi ve güvenilirlik en önemli faktör olarak belirlenmiştir. Kadın üniversite öğrencilerinin tercihlerini belirlerken yüzeysel fiziksel güzellik yerine güvenilirlik ve uzmanlık gibi özelliklere öncelik verdikleri dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
The advent of social media has resulted in a significant paradigm shift in the field of marketing, enabling rapid and seamless linkages between enterprises and prospective clientele while also permitting direct engagement with consumers. As a potent tool, Instagram has enabled marketers to cultivate trust among influencers and their respective audiences. Female university students constitute a notable demographic within the realm of enthusiastic social media users, heavily relying on these platforms not only for communication and entertainment purposes but also for their shopping requirements. The primary objective of this quantitative research study is to investigate the impact of Instagram influencers' credibility and content quality on the purchasing intentions of female university students in Türkiye. By utilizing established advertising theory and the source credibility model, we conducted an online questionnaire. A digital questionnaire was conducted, inviting a sample of 425 female college students who all follow at least one Instagram influencer to participate. The collected data was analyzed with SPSS Version 24.0 software. The findings of this study clarify that the credibility of Instagram influencers and the quality of their content favorably influence purchase intentions, with content quality and credibility being identified as the most significant factors. It is noteworthy that female college students exhibit a preference for attributes such as trustworthiness and expertise over attractiveness.