İş yükünün işe yabancılaşmaya etkisinde işin anlamının aracılık rolü
The mediating role of the meaning of work in the effect of workload on work alienation
- Tez No: 836539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde hem ekonomik ve sosyal imkânları hem de topluma sağladığı faydalar dolayısıyla akademisyenlik mesleği, bireyler tarafından fazlasıyla tercih edilen mesleklerden biri olarak görülmektedir. Ancak, tüm bu avantajlarına rağmen, dezavantajları da mevcuttur. Bunlardan birisi de bilimsel çalışmalarının yanı sıra ders yükü, öğrenci sayısı ve idari görevlerdeki artışın sebep olduğu iş yüküdür. İş yükü artışının neden olduğu işe yabancılaşma durumunun üstesinden gelmek için işin anlamının rolü araştırılmaya değer önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, iş yükü ile işe yabancılaşma arasındaki ilişkide işin anlamının aracılık rolünü araştırmaktır. Diğer bir amacı ise iş yükü, işe yabancılaşma ve işin anlamı değişkenlerinin çeşitli demografik özellikler açısından anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini ortaya çıkarmaktır. Araştırma Türkiye'de bulunan devlet üniversitelerinde görev alan akademisyenler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak için kolayda örneklem yöntemi ile çevrimiçi anket düzenlenerek toplamda 406 akademisyenden veriler elde edilmiştir. Araştırma modeli ve hipotezlerini test etmek amacıyla toplanan veriler SPSS 20 programı ile analiz edilmiştir. İlk olarak güvenilirlik analizi yapılmış ve daha sonra analizde incelenen değişkenler ile demografik özellikler arasında anlamlı bir farklılığın bulunup bulunmadığını tespit etmek amacıyla t-testi ve Anova analizinden yararlanılmıştır. Değişkenler arasındaki etki ve ilişkileri belirlemeye yönelik parametrik testler olan korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucu iş yükü ve işe yabancılaşma arasındaki ilişkide, işin anlamının kısmi aracı değişken rolü üstlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, academicianship is one of the professions that is highly preferred by individuals due to its economic and social opportunities and the benefits it provides to society. However, despite all these advantages, there are also disadvantages. One of them is the workload caused by the increase in course load, number of students and administrative duties, as well as scientific studies. The role of the meaning of work in overcoming work alienation caused by the increase in workload is an important issue worth investigating. The main purpose of this study is to investigate the mediating role of the meaning of work in the relationship between workload and work alienation. Another aim is to reveal whether the variables workload, work alienation and the meaning of work show significant differences in terms of various demographic characteristics. The research was carried out on academics working at state universities in Turkey. Data were obtained from a total of 406 academicians as part of the research by completing an online survey using the convenience sample approach. The collected data was analyzed with the SPSS 20 program, to test the research model and hypotheses. First, reliability analysis was performed, and then t-test and Anova analysis were used to determine whether there was a significant difference between the variables examined in the analysis and demographic characteristics. Correlation and regression analyzes, which are parametric tests to determine the effects and relationships between variables, were performed. The result of the rsearch shows that the meaning of work plays a partial mediating role in the relationship between workload and work alienation.