The role of ethnic communities in Afghan- Central Asian relations
Afgan- Orta Asya ilişkilerinde etnik toplulukların rolü
- Tez No: 836625
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZGÜR BAKLACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Afganistan ve onun üç komşu Orta Asya ülkesi olan, Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan, ile ilişkileri, başta Afganistandaki olaylar olmak üzere bölgedeki durum göz önüne alındığında normal sayılabilecek güvenlik meselelerine dayanmaktadır. Bununla birlikte, Afganistan ve bu üç ülkenin ortak tarihi, kültürel ve özellikle etnik bağları, bu ülkeler hakkında bir çalışma yapılırken göz ardı edilemez; bu nedenle, bu ülkeler arasındaki ilişki sadece güvenlik odaklı olmamalı, aynı zamanda bu tarihsel, sosyal ve etnik bağlara da odaklanılmalıdır. Bu çalışma, Afganistan'ın ve komşu Orta Asya devletlerinin ilişkilerinin akraba politika perspektifinde daha ayrıntılı bir şekilde açıklamayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, akraba azınlıkların Afganistan-Orta Asya ilişkilerinde herhangi bir rolünün olup olmadığını; ortak tarihi, bölgenin çok etnikli demografik yapısını, hükümetler arası ilişkileri,ve halklar arası bağlantıları ele alarak, nicel veriler toplayarak, nitel araştırma yöntemlerini karşılaştırmalı bir analiz yürüterek, incelemeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The relationships between Afghanistan and its three neighboring Central Asian countries which are Turkmenistan, Uzbekistan, and Tajikistan, are mostly based on security issues which can be regarded as normal when the situation in the region primarily in Afghanistan is given. Nevertheless, the historical, cultural, and especially ethnical ties that Afghanistan and these three countries have been sharing can not be ignored when conducting a study about these countries; therefore, the relationship between these countries should not be centered only on security but also should focus on these historical, social, and ethnical links. This study aims to elaborate on kin policy perspectives of the relationships between Afghanistan and its neighboring Central Asian states. This research tries to examine the role of kin minorities in Afghanistan- Central Asian relations by digging into common histories, the region's multi-ethnic demographic structure, bilateral relations, and people-to-people connections by collecting quantitative data and conducting qualitative research methods with a comparative analysis.