Bacak kas kuvvetinin powrlink ve dinamometre kullanılarak değerlendirilmesi
Assessment of leg muscle strength using powrlink and dynamometer
- Tez No: 836641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYED HOUTAN SHAHIDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
İskelet kası kuvveti, bireyin fonksiyonel kapasitesinin önemli bir belirleyicisidir. Genç yetişkinlerde kas kuvveti atletik performansla ilişkilendirilirken, yaşlılarda daha fazla kuvvet genellikle daha iyi sağlık ve daha yüksek düzeyde bağımsız yaşam ile ilişkilendirilir. Kas kuvveti, başarılı spor performansında kilit faktörlerden biridir ve sporcularda yaralanma rehabilitasyonunun etkinliğinin önemli bir göstergesidir. Alt ekstremite kuvvetsizliği, birçok spor veya aktivitede fonksiyonel performansı etkileyen en önemli nedenlerden biridir. Alt ekstremite kas kuvvetinin değerlendirilmesi, etkili eğitim veya tedavi stratejileri için hem araştırma hem de klinik ortamlarda yararlı bir sonuç ölçütüdür. Kas kuvvetinin günlük işlevler için önemi, kas kuvvetini ölçmek için güvenilir ve geçerli prosedürlerin geliştirilmesini gerektirir. Alt ekstremite kas kuvvetini ölçmek için birçok yöntem kullanılmaktadır. Genel olarak, iki tür kuvvet değerlendirmesi sıklıkla kullanılır: bir tekrarlı maksimum (1-RM) testi ve dinamometri. Bir tekrarlı maksimum test, izoinertial bir kasılma gerektirir - yani, sabit bir ağırlık istemli bir hızda kaldırılır. Dinamometri, izometrik veya izokinetik kasılma gerektirir. Uygun standardizasyon uygulandığında - örneğin, egzersize aşina olma, katılımcının konumlandırılması ve stabilizasyonu ve katılımcının talimatı ve teşviki - dinamometrinin oldukça güvenilir test sonuçları sağladığı gösterilmiştir. Yüksek güvenilirlik ve objektiflik nedeniyle, bir dinamometre (örn. Cybex veya Biodex) üzerinde gerçekleştirilen izometrik ve izokinetik pik tork ölçümleri, insanlarda iskelet kası kuvvetinin in vivo değerlendirmesi için“altın standart”olarak kabul edilir. Bu nedenle, bu çalışmada Powrlink cihazının bacak dinamometrisinin altın standart yöntemiyle karşılaştırıldığında bacak kas kuvvetini değerlendirmek için iyi bir araç olup olmadığını belirlemek istedik. Bu nedenle, mevcut çalışmanın amacı, izometrik bacak kuvveti sonuçlarını bir valireferens olarak bacak dinamometresi ve Powrlink mobil sensör cihazı ile karşılaştırmak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Skeletal muscle strength is an important determinant of an individual's functional capacity. Whereas in young adults muscle strength has been related to athletic performance, in the elderly greater strength is generally associated with better health and a higher level of independent living. Muscle strength is one of the key factors in successful sports performance and is an important indicator of the effectiveness of injury rehabilitation in athletes. Lower limb weakness is one of the major reasons influencing functional performance in many sports or activities. Assessing lower limb muscle strength is a useful outcome measure both in research and clinical settings for effective training or treatment strategies. The importance of muscle strength for daily function requires the development of reliable and valid procedures to quantify muscle strength. Many methods are used to measure lower limb muscle strength. In general, two forms of strength assessment are frequently used: one-repetition maximum (1-RM) testing and dynamometry. One-repetition maximum testing requires an isoinertial contraction –a constant weight is lifted at a voluntary speed. Dynamometry requires either an isometric or isokinetic contraction. When appropriate standardization is applied – for example, familiarization with the exercise, positioning, and stabilization of the participant, and instruction and encouragement of the participant – dynamometry has been shown to provide highly reliable test results. Because of the high reliability and objectivity, isometric and isokinetic peak torque measurements performed on a dynamometer (e.g., Cybex or Biodex) are considered the“gold standard”for the in vivo assessment of human skeletal muscle strength. Therefore, in the present study, we wished to determine whether the Powrlink device is a good means of evaluating leg muscle strength when compared with the gold standard method of leg dynamometry. Therefore, the aim of the current study will be to compare the results of isometric leg strength with a leg dynamometer as a valid referencess and Powrlink mobile sensor device.