Kalp yetersizliği olan bireylerin hastalık algılarının diyet ve ilaç uyumuna etkisi
The effect of disease perception on diet and medication compliance i̇n heart failure patients
- Tez No: 836687
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BULANTEKİN DÜZALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı KY olan bireylerde hastalık algısının diyet ve ilaç uyumuna olan etkisini belirlemektir. Tanımlayıcı tipte olan çalışmanın evrenini Çankırı'da bulunan Devlet Hastanesi Kardiyoloji servis/ Koroner yoğun bakım yatan hastalar oluşturmuştur. Veriler 01.04.2022- 30.08.2022 tarihler arasında toplanmıştır. Veriler, Sosyo-demografik özellikleri içeren bilgi formu, Kısa Hastalık Algısı Ölçeği (KHAÖ), İlaca ve Diyete Uyum Hakkında İnançlar Ölçeği (İUHİÖ, DUHİÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizleri SPSS 26 programı kullanılmıştır, Yüzdelik, frekans, Mann Whitney U , Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson ve Speraman korelasyon testleri ile değerlendirilmiştir. İUHİÖ yarar alt boyut 18,86±2,65, engel alt boyut 22,51±3,55; DUHİÖ yarar alt boyut 25,31±3,05, engel alt boyut puanları 15,27±3,85 bulunmuştur. KHAÖ toplam puanı 37,66±3,83 bulunmuştur. İUHİÖ yarar puanları ile bilişsel hastalık temsili ve hastalık algısı puanları arasında negatif güçlü yönlü bir ilişki, İUHİÖ engel alt boyut puanları ile hastalık algısı toplam puanları arasında pozitif orta yönlü bir ilişki, DUHİÖ yarar alt boyut puanı ile hastalık algısı puanları arasında güçlü negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the impact of disease perception on adherence to diet and medication among individuals with Heart Failure. This descriptive research was conducted with patients seeking care at the Cardiology department of the State Hospital in Çankırı. Data collection took place between 23.08.2021- 15.12.2022 dates. The data collection tools included a sociodemographic information form, the Brief Illness Perception Questionnaire (BIPQ), and the Beliefs about Medication Adherence Scale (BMAS-M) and Beliefs about Diet Adherence Scale (BMAS-D). The obtained research data were analysed using SPSS 26 software, employing techniques such as percentages, frequencies, Mann-Whitney U test, and Kruskal-Wallis H test. Correlation analyses were conducted using Pearson and Spearman correlation tests. The BMAS-M benefit subscale yielded a mean score of 18.86±2.65, while the barrier subscale scored 22.51±3.55. For BMAS-D, the benefit subscale mean score was 25.31±3.05, and the barrier subscale mean score was 15.27±3.85. The total score for BIPQ was calculated as 37.66±3.83. The findings indicated a negative correlation between BMAS-M benefit scores and cognitive illness representation as well as illness perception scores. Conversely, a positive correlation was identified between BMAS-M barrier subscale scores and total illness perception scores.