Kaotik karıştırıcı ayran proses tankının geliştrilmesi
The development of a new ayran process tank with chaotic mixer
  1. Tez No: 836714
  2. Yazar: CELİL AYSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAĞRI KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezin amacı, ayran proses tanklarında karıştırıcı kullanmanın avantajlarını arttırmak ve ürün homojenliğinin optimizasyonunu sağlamaktır. Karıştırıcının bileşenleri, PLC kontrollü PID ile kaotik bir şekilde değiştirilir. Karıştırıcı, redüktör milinin verdiği tahrikle dairesel ve kaotik hareket eder. PID kontrolcü, karıştırıcının sonuçlarını belirleyen ve dinamik sistemlerde kaos yaratan bir denklemdir. Karıştırıcı sistemi, PLC tabanlı bir kontrol sistemiyle denetlenir. Böylece, karıştırıcının performansı takip edilir ve daha iyi bir karışım sağlanır. Yapılan deneylerde, kaotik karıştırıcı sistemi, geleneksel sistemlere göre daha başarılı bulunmuştur. Bu tez, PID ile kaotik karıştırıcının PLC ile nasıl optimize edilebileceğini ve bu karıştırıcının sanayideki karışımların homojenliğine büyük fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, mevcut sorunlara çözüm bulmak için ilham verici olabilir ve sanayide daha etkili karışım için yeni bir yöntem sunabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to increase the benefits of using a mixer in buttermilk process tanks and to ensure the confidentiality of product homogeneity. The components of the mixer are changed chaotically by the PLC controlled PID. The mixer moves in a circular and chaotic motion with the drive given by the reducer shaft. The PID controller is an equation that creates chaos in dynamic systems and determines the results of the mixer. The mixer system is controlled by a PLC based control system. Thus, the performance of the mixer is monitored and a better mixture is achieved. In the experiments, the chaotic mixer system was found to be more successful than the traditional systems. This thesis shows how the chaotic mixer with PID can be optimized with PLC and how this mixer can provide great benefit to the homogeneity of the mixtures in the industry. This study can be inspiring to find solutions to the existing problems and offer a new method for more effective mixing in the industry.