Tarımsal girdi desteklerinin buğday üretim maliyetindeki yeri ve önemi: Kırıkkale ili Çelebi ilçesi örneği
The place and importance of agricultural input supports in wheat production cost: Kırıkkale province Çelebi district example
- Tez No: 836715
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, Kırıkkale ili Çelebi ilçesinde buğday yetiştiriciliği yapan tarım işletmelerinin yaptıkları masrafların devletin girdi desteği ile ne ölçüde karşılandığı ve bu yapılan desteklemelerin çiftçilerin buğday üretiminde devamlılığını sağlamada etkili olup olmadığını, girdi fiyatlarındaki enflasyon ve kurdan ortaya çıkan negatif etkilerin, yapılan girdi desteklemeleriyle ne ölçüde giderilebildiğini, üreticiye verilen desteklerin buğday üretimi miktarında ve buğday ekim alanlarıyla ilişkisi saptanmıştır. Araştırma kapsamındaki 370 işletme, arazi dağılımı dikkate alınarak iki tabakaya ayrılmıştır. Tabaka sınırları 1-50 da ve 50+ da olarak belirlenmiştir. Anket uygulanacak işletmelerin tespitinde tabakalı rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Kullanılan örnekleme yöntemine göre 1-50 da işletmeler için 44 anket, 50+ da için 21 anket yapılmıştır. İncelenen işletmelerde, işletmeler ortalamasına göre toplam nüfusun %62,09'u erkek ve %37,91'i kadından oluşmaktadır. Arazi nevi işletmeler ortalamasına göre %99,42'si kuru tarım arazisi, %0,58'i sulu tarım arazisidir. Dekara buğday verimi, işletmeler ortalamasına göre 301,61 kg'dır. Buğdayın bitkisel üretim değeri, işletmeler ortalamasına göre 2.042,1 TL'dir. Dekara 1 kg buğday maliyeti işletmeler ortalamasına göre 3,06 TL'dir.
Özet (Çeviri)
In this research, to what extent the expenses incurred by agricultural enterprises growing wheat in the Çelebi district of Kırıkkale province are covered by the input support of the state, whether these supports are effective in ensuring the continuity of farmers in wheat production, and to what extent the negative effects arising from inflation and exchange rate in input prices can be eliminated with the input supports. The relationship between the supports given to producers and the amount of wheat production and wheat cultivation areas has been determined. The 370 enterprises within the scope of the research were divided into two layers, taking into account land distribution. Layer boundaries are determined as 1-50 da and 50+ da. Stratified random sampling method was used to determine the businesses to be surveyed. According to the sampling method used, 44 surveys were conducted for businesses in the 1-50 category, and 21 surveys were conducted for businesses in the 50+ category. In the enterprises examined, 62,09% of the total population consists of men and 37,91% women, according to the enterprise average. According to the average land type enterprises, 99,42% is dry agricultural land and 0,58% is irrigated agricultural land. Wheat yield per decare is 301,61 kg according to the enterprise average. The plant production value of wheat is 2,042,1 TL according to the enterprise average. The cost of 1 kg of wheat per decare is 3,06 TL according to the enterprise average.