Dynamics for chaos and fractals
Kaos ve fraktallar için dinamikler
  1. Tez No: 577144
  2. Yazar: EJAILY MILAD AHMED ALEJAILY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARAT AKHMET, DOÇ. DR. MEHMET ONUR FEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde kaos ve fraktallar için dinamiklerin nasıl oluşturulacağını ve analiz edileceğini çalışmaktayız. Giriş bölümünden sonra, ikinci bölümde hidrosfer parametrelerinin kaotik davranışını ve küresel hava ve iklim üzerine etkisini tartışmaktayız. Bu amaçla, deniz yüzeyi sıcaklığı dinamiğinde öngörülemezliğin doğasını ve kaynağını araştırmaktayız. Deniz yüzeyi sıcaklığı değişkenliğinin küresel iklim üzerindeki etkisi El Niño-Güney Salınımı gibi bazı küresel iklim örüntüleri süresince belirgindir. Bu türdeki küresel iklim örüntüleri arasındaki etkileşimler kaosu iletebilir. Öngörülemezliği küresel bir olgu olarak kaosun yatay ve dikey genişlemesi aracılığıyla hem teorik hem de sayısal analiz kullanarak tartışmaktayız. Üçüncü bölümde, fraktallar için dinamiklerin oluşturulmasına ilişkin bir teknik tanıtmaktayız. Julia kümeleri gibi rastgele olmayan fraktallar, fraktal olgusunun anlaşılması için çok önemlidir. Bu yapılar analitik fonksiyonların iterasyonunun basit dinamiğinden deterministik bir şekilde kaynaklanmaktadır. Dinamiklere dayanılarak iterasyonlar yoluyla fraktalların gönderimi için bir şema geliştirmekteyiz. Bu, fraktalların dinamik sistemlerin halleri olarak kapsanmasının yanı sıra diferansiyel ve ayrık denklemler aracılığıyla fraktallarda dinamiğin tanıtılmasına izin vermektedir. Fraktallarda dinamiklerin içerilmesinin fraktalların uygulamaları için etkili bir çerçeve meydana getirmesi ve fraktallarla kaos arasındaki ilişkinin araştırılması için faydalı olması bu yöndeki önemli taraflardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study how to construct and analyze dynamics for chaos and fractals. After the introductory chapter, we discuss in the second chapter the chaotic behavior of hydrosphere parameters and their influence on global weather and climate. For this purpose, we investigate the nature and source of unpredictability in the dynamics of sea surface temperature. The impact of sea surface temperature variability on the global climate is clear during some global climate patterns like the El Niño-Southern Oscillation. The interactions between these types of global climate patterns may transmit chaos. We discuss the unpredictability as a global phenomenon through extension of chaos horizontally and vertically by using theoretical as well as numerical analyses. In the third chapter, we introduce a technique concerning the construction of dynamics for fractals. Deterministic fractals like Julia sets are crucial for understanding the fractal phenomenon. These structures are deterministically arising from simple dynamics of iteration of analytic functions. On the basis of the dynamics, we develop a scheme to map fractals through iterations. This allows to involve fractals as states of dynamical systems as well as to introduce dynamics in fractals through differential and discrete equations. Creation of effective frameworks for applications of fractals and assisting to explore the relationship between fractals and chaos by the involvement of dynamics in fractals are important aspects in this direction.