Exploring generational differences in work values
Çalışma değerlerinin kuşaklar arası farklılıklarının incelenmesi
  1. Tez No: 836772
  2. Yazar: AYLİN DİNCER ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SERRA YURTKORU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışma hayatında bir arada çalışmaya başlamak üzere olan üç kuşak arasındaki çalışma değerleri farklılıklarını incelemektir. İlk olarak, bir ön çalışmada, Schwartz'ın değerler teorisine dayanan Albrecht, Marty ve Brandon-Jones'un Çalışma Değerleri Anketi'nin Türkiye bağlamına uyarlama çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bu aşaması için 525 katılımcıdan oluşan bir örneklem kullanılmış ve toplanan veriler faktör analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonucunda on bir faktörden oluşan güvenilir ve geçerli bir çalışma değerleri anketi elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında bankacılık sektöründe çalışan beyaz yakalı X kuşağı ve Y kuşağından veri toplanmış; ayrıca henüz çalışma hayatına girmemiş, farklı üniversite ve bölümlerde eğitimlerine devam eden Z kuşağı da çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın bu aşamasında çalışma değerleri ile çalışma değerlerini etkilediği varsayılan üç değişken (prososyallik, yenilikçi iş davranışı ve örgütsel özdeşim) arasındaki ilişki araştırılmıştır. Kuşaklar arasındaki çalışma değerleri farklılıkları analiz edildikten sonra, çalışma değerlerinin her boyutunda farklı kuşaklar karşılaştırıldığında önemli farklılıklar olduğunu ortaya konmuştur. Kuşaklar bazı değerlerde farklılık gösterse de çalışma değerleri açısından tamamen farklı değillerdir; X kuşağı bazı değerlerde diğer kuşaklardan ayrılırken, Y kuşağı başka değerlerde diğer kuşaklara göre farklılık göstermektedir. Ayrıca, araştırma Z kuşağının diğer iki kuşakla benzer değerleri paylaştığını ve bazı değerlerde de farklılaştıklarını ortaya koymuştur. Örneğin Z kuşağı, hem Y kuşağı hem de X kuşağı katılımcılarından çalışma azmi ve geleneksel değerlerde farklılaşırken, otorite, özerklik, çevresel sürdürülebilirlik, yardım etme ve destekleme, kurallara saygı, sosyal adalet ve çeşitlilik değerlerinde X kuşağı ile benzer eğilimler sergilemiştir. Demografik farklılıkları belirlemek için yapılan t-testi ve ANOVA analizleri sonucunda cinsiyet, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, medeni durum ve çalışma süresi açısından karşılaştırmalar yapılmış ve farklı boyutlarda anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Bu analizlerin sonuçlarından bazıları, kadınların erkeklere göre çalışma azmi, çevresel sürdürülebilirlik, kurallara saygı, güvenlik ve çeşitlilik değerlerinde farklılaştığını ortaya koyarken, bekarların evlilere göre özerklik, zevk alma ve çeşitlilik değerlerinde evlilere göre anlamlı olarak daha yüksek skor aldığını göstermektedir. Son olarak iş değerlerinin prososyallik, yenilikçi iş davranışı ve örgütsel özdeşim kavramları üzerindeki etkisini belirlemek için regresyon analizleri yapılmış ve anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Buna göre prososyal davranışları tüm kuşak gruplarında etkileyen değerin yardım etme ve destekleme olduğu; yenilikçi iş davranışlarının Y ve Z kuşağında çeşitlilik değerinden etkilendiği ancak X kuşağı için bu değerin söz konusu davranışlar üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı ve örgütsel özdeşimin analiz edildiği her iki çalışan kuşak grubunda da kurallara saygı değerinden etkilendiği ortaya konmuştur. Bu araştırma, çalışma değerlerinin özelliklerini güncel bir ölçüm aracı ile incelemek için giriş niteliğinde bir çalışma olarak değerlendirilebilir. Farklı sektörlerdeki çalışma değerlerinin karşılaştırmalı analizlerinin ve kuşakların atfettiği farklı değerlerin farkındalığının, çalışma hayatının farklı yönlerine katkı sağlayacak uygulamaların geliştirilmesine ışık tutacağı düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Çalışma Değerleri, Kuşaklar, Kuşaklar Arası Farklılıklar, Prososyallik, Yenilikçi İş Davranışları, Örgütsel Özdeşim
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the differences in work values among three generations who are on the verge of joining the workforce together. Initially, as a preliminary study, the adaptation of Albrecht, Marty, and Brandon-Jones' Work Values Questionnaire, which is based on Schwartz's values theory, to the Turkish context was carried out. A sample of 525 participants was used for this stage of the research, and the collected data was subjected to factor analysis. The outcome of the analysis was a reliable and valid work values questionnaire, consisting of eleven factors. In the second stage of the main study, data were collected from white-collar Gen X and Millennials working in the banking sector; in addition, Gen Z, who have not yet entered the working life and continue to study in different universities and departments, were included in the study. At this stage of the study, the correlation between work values and three variables (prosociality, innovative work behavior, and organizational identification) that were hypothesized to affect work values was investigated. After analyzing the differences in work values among generations, the study revealed significant variations in every dimension of work values, but only when comparing different generations. Although the generations differed in some values, they were not entirely distinct in terms of work values; Gen X differed from other generations in certain values, while Millennials differed in others. Moreover, the study found that Gen Z shared similar values with the other two generations, as well as some values where they differed. For instance Gen Z participants differ from Gen X and Millennials in ambition and traditional values but they were similar to Gen X in authority, autonomy, environmental sustainability, helping and supporting, rule respecting, social justice and variety. The results of t-test and ANOVA analyses conducted to determine demographic differences, comparisons were made in terms of gender, income level, education level, marital status and tenure, and it was determined that there were significant differences in different dimensions. For instance, women scored significantly higher than men in these values respectively, ambition, environmental sustainability, rule respecting, safety and social justice. Singles scored significantly higher than married participants in autonomy, enjoyment and variety. Finally, regression analyses were conducted to determine the effect of work values on the concepts of prosociality, innovative work behavior and organizational identification and significant results were obtained. Some of the results indicated that prosociality behaviors were affected by helping and supporting value in every generational group. Innovative work behaviors were affected by variety value in Millennials and Gen Z yet not in Gen X. Rule Respecting value has a significant impact on organizational identification among both Millennials and Gen X. This study can be considered as an introductory study to study the characteristics of work values with an up-to-date measurement tool. It is thought that comparative analyses of work values in different sectors and awareness of different values attributed by generations will shed light on the development of practices that will contribute to different aspects of work life. KEYWORDS: Work Values, Generation, Generational Differences, Prosociality, Innovative Work Behavior, Organizational Identification