Irak'ta kamu bütçesi hazırlama sürecine katılan personelin sürece ilişkin farkındalıklarının belirlenmesi
Determining the awareness of the staff participating in the public budget preparation process in Iraq
  1. Tez No: 836802
  2. Yazar: HUSAM MAKKI HASAN ANZAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bütçeleme bir yönetim aracı olarak kritik bir öneme sahiptir. Etkili bir bütçeleme süreci bir devletin planlama yapmasına, öncelik belirlemesine ve devlet işlerini yürütecek kaynakları tahsis etmesine, bürokrasiyi yönetmesine, yolsuzluğu dizginlemesine ve maliye politikası belirlemesine olanak tanıyan araçların başında gelmektedir. Etkin bir bütçeleme süreci de süreçte yer alan tüm örgüt, kurum ve kişilerin süreci doğru anlaması ve yürütmesine bağlıdır. Demokratik yönetişimi ve etkili yönetimi destekleyen iyi bütçeleme, seçilmiş kamu görevlilerine karşı duyarlı ve hesap verebilir olan şeffaf ve kapsayıcı bir süreç gerektirmektedir. Bu bağlamda çalışma Irak'ta kamu bütçesi hazırlama sürecine katılan personelin sürece ilişkin farkındalıklarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında Irak kamu idarelerinde çalışan ve bütçe sürecine dahil olan 265 kamu personeli katılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS istatistik paket programının 25.0 versiyonu kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan kamu çalışanlarının demografik özellikleri için frekans analizi,“Performans Esaslı Bütçe”formunun verileri içinde frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda“Performans Esaslı Bütçeleme”sürecine ilişkin hesap verebilirlik, ölçülebilirlik, etkinlik ve verimlilik ile uygulanabilirlik konusundaki algılarının olumlu olduğu ve performans esaslı bütçe sistemi genel algısının olumlu düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Kurumsal vizyon ve misyon bilgisine sahip olarak bütçe sürecine dahil oldukları ve çok yıllı bütçelemenin gerektirdiği bütçe bilgisine sahip oldukları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Budgeting is critical as a management tool. An effective budgeting process is one of the tools that allow a state to plan, prioritize and allocate resources to carry out state affairs, manage bureaucracy, rein in corruption and determine fiscal policy. An effective budgeting process also depends on the correct understanding and execution of the process by all organizations, institutions and people involved in the process. Good budgeting that supports democratic governance and effective management requires a transparent and inclusive process that is responsive and accountable to elected public officials. In this context, the study was carried out to determine the awareness of the personnel participating in the public budget preparation process in Iraq. Within the scope of the study, 265 public personnel working in Iraqi public administrations and involved in the budget process participated. The data obtained in the study were analyzed using the 25.0 version of the SPSS statistical package program. Frequency analysis for the demographic characteristics of public employees participating in the research, frequency, percentage, average and standard deviation methods were used in the data of the“Performance Based Budget”form. As a result of the research, it has been determined that the perceptions of accountability, measurability, effectiveness and efficiency and applicability regarding the“Performance Based Budgeting”process are positive, and the general perception of the performance-based budgeting system is at a positive level. It is understood that they are involved in the budget process by having institutional vision and mission information and they have the budget information required by multi-year budgeting.