Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin boyun eğici davranışları ile özgüvenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between submissive behaviors and self-confidence of Faculty of Sports Sciences students
  1. Tez No: 836803
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin boyun eğici davranışları ile özgüvenleri arasındaki ilişki düzeylerinin incelenmesidir. Araştırma amacı kapsamında araştırmaya 208 kadın ve 364 erkek toplam 243 birey (Yaşort = 21,5) katılmıştır. Araştırma amacı bağlamında araştırmaya Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören bireyler katılmıştır. Araştırma verileri Covid-19 pandemi süreci dolayısıyla internet üzerinden uygulanmıştır. Araştırmaya katılan tüm katılımcılar araştırmaya gönüllü olarak katılım göstermişlerdir. Araştırma verilerinin toplanma sürecinde araştırmacının oluşturduğu“Kişisel Bilgi Formu”, Türkmen ve Yıldız (2019) tarafından geliştirilen ''Çok Boyutlu Boyun Eğicilik Ölçeği'' ve Akın (2007) tarafından geliştirilen ''Öz-güven Ölçeği'' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistik, Bağımsız Örneklerde t- test ve one way ANOVA testi kullanılmıştır. Bağımsız Örneklerde t-test ve ANOVA test; Spor Bilimleri Fakültsi öğrencilerinin demografik değişkenlerine göre boyun eğici davarnışları ile özgüven düzeyleri arasındaki farkı test etmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship levels between the submissive behavior and self-confidence of the students of the Faculty of Sports Sciences. A total of 243 individuals (age = 21.5), 208 women and 364 men, participated in the study within the scope of the research objective. In the context of the purpose of the research, individuals studying at the Faculty of Sports Sciences participated in the research. Research data was applied over the internet due to the covid-19 pandemic process. All participants participated in the study voluntarily. The“personal data form”created by the researcher, the 'multidimensional subordination scale' developed by Turkmen and Yildiz (2019) and the 'self-confidence scale' developed by Akin (2007) were used in the process of collecting research data. Descriptive statistics, t - test in independent samples and one way ANOVA test were used in the analysis of the obtained data. In independent samples, the t-test and the ANOVA test were used to test the difference between the levels of self-confidence and the levels of subordination according to the demographic variables of the students of the Faculty of Sports Sciences.