Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin 21. yüzyıl becerileri ile yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin incelenmesi
An investigation of 21st century skills and lifelong learning tendencies of faculty of sports sciences students
  1. Tez No: 967923
  2. Yazar: BİLGESU ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerini, yaşam boyu öğrenme eğilimlerini anlamak ve 21. yüzyıl becerileri ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Akdeniz Üniversitesi 2023-2024 eğitim-öğretim yılı güz dönemi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor, Antrenörlük Eğitimi, Rekreasyon ve Spor Yöneticiliği bölümleri içerisinde 1., 2., 3. ve 4. Sınıf 345 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak; Çevik ve Şentürk (2019) tarafından geliştirilen“Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği (ÇBYYBÖ)”ile Gür Erdoğan ve Arsal (2016) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizleri için Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Windows için sürüm 22.0 (SPSS Inc. Chicago. USA) bilgisayar paket programı kullanılmıştır. Yapılan normallik analizleri sonucu sürekli değişkenlere ait verilerden gruplar arasında normal dağıldığı saptanan verilerde iki grup arasındaki karşılaştırma analizleri için Student t-testi, çoklu grup karşılaştırmalarında ise One Way ANOVA kullanılmıştır. Çoklu grup karşılaştırmalarının aralarındaki analizler için LSD testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri ve yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Özellikle bölüm, akademik başarı ve spor yapma durumu gibi değişkenlerin bazı alt boyutlarda anlamlı farklara yol açtığı görülmüştür. Bu bulgular, eğitim programlarının öğrencilerin bireysel farklılıklarını dikkate alacak şekilde planlanmasının önemini vurgulamaktadır ve araştırma sonuçlarına göre, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerine ilişkin yaşam boyu öğrenmeleri ne düzeyde olduğunu, yaşadığımız çağa ve mesleğe ne kadar hazır oldukları gibi konularda sonuçları göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the 21st century skills and lifelong learning tendencies of students in the Faculty of Sports Sciences, and to investigate the relationship between these two variables. In the study, the relational screening model, one of the general survey models within quantitative research methods, was employed. The population of the research consists of 345 students enrolled in the Departments of Physical Education and Sports, Coaching Education, Recreation, and Sports Management at Akdeniz University during the fall semester of the 2023-2024 academic year. As data collection tools; the Multidimensional 21st Century Skills Scale (M21CSS) developed by Çevik and Şentürk (2019), the Lifelong Learning Tendencies Scale adapted into Turkish by Gür Erdoğan and Arsal (2016), and a personal information form prepared by the researcher were used. The research data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 22.0 (SPSS Inc. Chicago, USA). As a result of normality analyses, for data showing normal distribution, Student's t-test was applied for comparisons between two groups, and One-Way ANOVA was used for comparisons among multiple groups. LSD test was applied to determine the source of the differences in multiple group comparisons. As a result of the research, it was determined that students' 21st century skills and lifelong learning tendencies differed significantly according to various demographic variables. In particular, variables such as age, department, academic achievement, and sports participation status caused significant differences in some sub-dimensions. These findings emphasize the importance of planning educational programs by considering the individual differences of students. It is thought that, based on the research results, valuable insights will be provided regarding the extent to which students of the Faculty of Sports Sciences are prepared for the requirements of the modern age and their professional careers in terms of their 21st century skills and lifelong learning tendencies. Furthermore, the findings of this study emphasize the importance of integrating lifelong learning tendencies and 21st-century skills into the educational programs of sports sciences faculties in order to enhance students' academic, social, and professional competencies.