Middle power activism in the global South: A comparativestudy on foreign policies of India and Türkiye
Küresel Güney'de orta güç aktivizmi: Hindistan ve Türkiye'nin dış politikaları üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 836864
  2. Yazar: EYLEM GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ZİYA ÖNİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez çalışması Türkiye ve Hindistan'ın dış politikasının temel unsurlarını özetlemektedir. Türkiye bir ittifak sisteminin üyesi iken, Hindistan herhangi bir açık ittifak sistemine katılmamıştır. Bununla birlikte, her iki ülke de ortaya çıkan çok kutuplu bir dünya düzeninde uluslararası ilişkilerde stratejik özerkliklerini korumaya çalışmaktadır Bu tez, üç düzeyli analize dayalı olarak Hindistan ve Türkiye'nin dış politika tercihlerinin altını çizmektedir: küresel-sistemik analiz düzeyi, bölgesel analiz düzeyi ve yerel analiz düzeyi. Bu tez, farklı coğrafi konumlardan dolayı Türkiye'nin Çin'in yükselişinden ve artan etkisinden Hindistan'ın duyduğu kadar endişe duymadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, Hindistan'da Bağlantısızlar Hareketi'nin üyesi olmak ve Türkiye'de bir ittifak sisteminin üyesi olmak gibi tarihi miraslar bu iki ülkenin dış politika analizini anlamada açıklayıcı güce sahiptir. Dolayısıyla, Türkiye ve Hindistan'daki kurumsal patika bağımlılığı, bu iki ülkenin dış politikada herhangi bir yakınsama olmayabileceği bulgusuna yol açan önemli bir açıklayıcı değişkendir. Çünkü, Türkiye Küresel Güney'de yer alan ve batılı kurumların yerleşik olduğu bir orta güç ülkesi iken, bu yerleşikliğin Hindistan'da olmaması Hindistan'a dış politikada daha geniş bir manevra alanı yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis outlines the main elements of foreign policy of Türkiye and India whereas Türkiye is a member of an alliance system, India did not join any overt alliance system. That being said, both countries are trying to maintain their strategic autonomy in international affairs in an emerging multipolar world order. This thesis underlines foreign policy choices of India and Türkiye based on three-level analysis : global-systemic level of analysis, regional level of analysis and domestic level of analysis. This thesis finds that Türkiye is not apprehensive about the rise of China and its growing influence as India due to the different geographical locations. Furthermore, historical legacies such as non-alignment doctrine in India and membership of an alliance system as seen in the case of Türkiye have explanatory power in understanding foreign policy analysis of these two countries. Therefore, the institutional path dependence in Türkiye and India is an important explanatory variable leading to the fact that these two countries might not have any convergence in foreign policy. This is because Türkiye is a middle power in the Global South embedded within Western institutions whereas the lack of embeddedness in Western institutions give room for maneuverability in Indian foreign affairs.