Molecular and immunological studies of respiratory syncytial virus among Iraqi pediatric patients
Iraklı pediatrik hastalarda solunum sinsityal virüsünün molekülar ve immünolojik çalışmaları
- Tez No: 836909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK POLAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ADEL HANOON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Pediatrik akut solunum enfeksiyonları (ASE), pediatrik morbidite ve mortalitenin önemli bir küresel kaynağıdır. Pediatrik akut solunum enfeksiyonları alt solunum yolu (ALT) ve üst solunum yolu (ÜST) enfeksiyonları olarak ayrılabilir. ÜST, şunları içerir: Larenjit, otitis media, sinüzit, kulak enfeksiyonları, soğuk algınlığı (rinotit) ve farenjit. ALT, bronşit ve pnömoni UST enfeksiyonlarının ALT enfeksiyonlarına bulaşması sonucu ortaya çıkabilir. Virüsler (ALTİ) büyük çoğunluğunun başlıca nedenidir, bunlar vakaların yaklaşık %40'ında tespit edilir. İnsan solunum sincytial virüsü (hRSV), bebeklerde şiddetli alt solunum yolu enfeksiyonunun özellikle yaygın bir kaynağıdır ve beş yaşın altındaki çocuklar arasında ALTİ'ler nedeniyle gelişmekte olan ülkelerde 3,4 milyon hastane yatışını hesaba katarak 3,4 milyon hastane yatışını hesaplamaktadır. hRSV'nin semptomları rinore, hapşırma, hafif ateş ve öksürüktür. Viral parçacık, 15,2 kb toplam uzunluğa sahip negatif sense RNA genomu (-ssRNA) olan bir yapıya sahiptir. Üç yüzey glikoproteini bulunur: füzyon protein F, bağlama protein G ve son glikoprotein olan küçük hidrofobik protein SH. hRSV, RSV (G) ile ilişkilendirilen dizi tabanlı özelliklere bağlı olarak RSV-A ve RSV-B olmak üzere 2 farklı kategoriye veya alt türe ayrılır. Bu çalışma, 62 erkek ve 38 dişi olmak üzere 5 yaşın altındaki 100 bebek ve çocuk üzerinde yürütüldü ve kontrol grubu 20 kişiden (14 erkek ve 6 dişi) oluşuyordu. Bu çalışmada katılımcılardan iki nazofaringeal sürüntü alındı. Ayrıca, immünolojik çalışmalar için üç mililitre kan toplandı. Klinik örneklerden viral RNA ekstraksiyonu otomatik bir makine ile gerçekleştirildi. Bundan sonra tüm klinik örnekler için tek adımlı gerçek zamanlı PCR yapıldı. Cinsiyete göre klinik örneklerin demografik dağılımı, %38 kadın ve %62 erkek (5'e karşı 17) olarak bulundu. En yaygın üç belirti ve semptom ateş (%85), rinore (%72) ve hırıltı (%66) idi. RNA otomatik ekstraksiyonu için, CT değeri 33'ten küçük olan tüm test edilen örneklerden elde edilen tüm eğrilerin görünüşü, verimli bir RNA ekstraksiyon yöntemi ve RT-PCR işleminin başarısını gösterir. Sonuçlar, hRSV enfeksiyon oranının %22 (100'den 22) olduğunu gösterdi, diğer %78 ise diğer solunum yolu enfeksiyonu ile ilişkilendirilen patojenler olarak kabul edildi, böylece diğer virüsler ve bakteriler dahil edildi. Genotipe göre, tip B hRSV, alt grup (12'ye karşı 10) olarak daha fazladır. Yaş grubu 1-6 aydaki pozitif örnek sayısı, 22'den 14'ü (%63,6) ile en yüksek sayıya sahiptir ve bu, 6-12 ay ve > 12 ay yaş gruplarıyla karşılaştırıldığında daha fazladır (her biri için 4). hRSV pozitifliği daha yüksek oranda pnömoni geçiren hastalarda gözlenmiştir (%59,09, 22'den 13), buna bronşiyolit (%31,81, 22'den 7) ve diğer göğüs enfeksiyonları (%9,09, 22'den 2) izlemektedir. Bu risk faktörlerinin etkileri istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). T helper Th-1 fenotiplerinden (IFN-γ) koruyucu bir aracı olarak ve IL-8'i zararlı bir aracı olarak serum sitokin seviyelerini tespit etmek için katılımcılardan 22 pozitif bebek ve genç çocuk için katı bir sandviç ELISA testi uygulandı (17 erkek ve 5 dişi).
Özet (Çeviri)
Pediatric acute respiratory infections (ARI) are a substantial global source of pediatric morbidity and mortality. Pediatric acute respiratory infections can be divided into lower (LRT) and upper (URT) respiratory tract infections. URT includes: Laryngitis, otitis media, sinusitis, ear infections, Common colds (rhinitis), and pharyngitis. LRT includes: Bronchitis and pneumonia can result from the transmission of URT infections to LRT. Viruses are the primary cause of the great majority of (LRTI), they are approximately detected in 40% of cases. Human respiratory syncytial virus (hRSV) is a particularly prevalent source of severe lower respiratory infection in newborns, accounting for 3.4 million hospital admissions in developing countries for LRTIs among children under the age of five. The symptoms of hRSV include rhinorrhea, sneezing, low-grade fever and cough. The viral particle is a non-segmented, negatively sense RNA genomic (-ssRNA) with a total length of 15.2 kb. It has three surface glycoproteins: fusion protein F, attachment protein G, and the last glycoprotein, small hydrophobic protein SH. hRSV is separated into 2 distinct categories or subtypes, RSV-A and RSV-B, dependent on sequence-based characteristics associated with RSV (G). This study was conducted on 100 infants and children under 5 years with 62 males and 38 females, and the control group was 20 (14 males and 6 females). Two nasopharengeal swaps were taken from participants in this study. Besides, three milliliters of blood were collected for immunological studies. Viral RNA Extraction from clinical samples were done by automated machine. After that one step real time PCR was done for all clinical samples. The demographic distribution of clinical samples regarding gender was 38% female and 62% male (5 vs17). The most three common signs and symptoms were fever (85%), rhinorhoea (72%), and wheezing (66%). For RNA automated extraction, the appearance of all curves from all tested samples for automated RNA extraction with CT less than 33 indicates efficient RNA extraction method and success of RT-PCR process. The results showed that infection rate with hRSV was 22% (22 out of 100), other 78% considered as other respiratory tract infection related pathogens such as other virus and bacteria. According to genotype, type B hRSV is more than a subgroub (12 vs 10). The number of positive samples in the age group 1-6 months showed the highest number 14 out of 22 (63.6%) compared to age groups 6-12 and > 12 months (4 for each). Higher percent of hRSV positivity observed in patients who had pneumonia 59.09% (13 out of 22), followed by bronchiolitis 31.81% (7 out of 22) and other chest infections 9.09% (2 out of 22). The effects of these risk factors were statistically non significant (P>0.05). The solid sandwich ELISA assay was performed for the detecting the serum levels of cytokines from the T helper Th-1 phenotypes (IFN-γ) as a protective mediator and IL-8 as a deleterious mediator in 22 positively infants and young children with hRSV infection (17 male and 5 female).