Hastane içi ve hastane dışı travmatik olmayan kardiyak arrestle acil servise başvuran hastalarda ilk baz eksisi değerinin prognoz üzerine etkisinin araştırılması
Base deficit in the prognosis prediction of in/out of hospital cardiac arrest pati̇ents
  1. Tez No: 836915
  2. Yazar: SENEM DERYA TATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİYE YOLCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Hem hastane içi kardiyak arest (HİKA) hem de hastane dışı kardiyak arest (HDKA) hastalarında BE ile başarılı KPR, SDGD, sağkalım ve yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) yatış süresi arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Yaptığımız prospektif çalışma için etik kurul onayı alındı ve çalışmamıza 1 Eylül 2022 ile 30 Ağustos 2023 tarihleri arasında acil servisimize başvuran travmatik olmayan yetişkin KA hastaları dahil edildi. Tüm hasta yakınlarına bilgi verildi ve imzalı hasta onam formları alındı. HİKA ve HDKA gruplarındaki hastalar BE düzeylerine göre alt gruplara ayrıldı (BE pozitif, 0-(-5), (- 5)-(-10), (-10)-(-20),
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine the relationship between BD and successful KPR, ROSC, survey and intensive care unit (ICU) hospitalization length both in inhospital cardiac arrest (IHCA) and out-of-hospital cardiac arrest (OHCA) patients. Methods: In this prospective study, we achieved the ethics committee approval and we included non-traumatic adult CA patients who were presented to our ED between 1 Sep 2022 and 30 Aug 2023. All patients' relatives were informed and signed patient constent forms were obtained. The patients in IHCA and OHCA groups were divided into subgroups according to their BD levels (BE positive, 0-(-5), (-5)-(-10), (-10)-(-20),