Investigation of the presence of the mecA gene in methicillin-resistant staphylococcus aureus isolates from patients with urinary tract and wound infections
İdrar yolu ve yara infeksiyonu olan hastalardan izole edilen metisiline dirençli staphylococcus aureus izolatlarında mecA gen varlığının araştırılması
- Tez No: 836919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL TARHANE, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED HAMAD SALEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Staphylococcus aureus, insanlarda birçok hastalığa neden olabilen önemli bir bakteridir. S. aureus cilt, cilt bezleri ve mukoza zarlarının ciddi infeksiyonlarına, septisemiye, kemik ve meningeal iltihaplara, aynı zamanda septik şoka neden olabilir. S. aureus gram pozitif, katalaz ve nitrat indirgeme genellikle pozitif, koagülaz pozitif, hareketsiz, sporsuz ve mikroskop altında üzüm salkımı gibi görünür. Kanlı agar üzerinde büyük, yuvarlak, altın sarısı koloniler genellikle hemolizle birlikte kendini gösterir. Bu çalışmada üriner sistem infeksiyonu ve yara infeksiyonu olan hastalarda S. aureus'un izolasyonu, identifikasyonu ve bazı virülans genlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 1/10/2021 ile 5/3/2022 tarihleri arasında Kerkük şehrindeki Kerkük Hastanesi'nden, yara ve idrar yolu enfeksiyonu geçirerek hastaneye yatırılan toplamda 188 hastadan (65 kadın ve 123 erkek) klinik örnekler alındı. Örnekler, yara infeksiyonu olan hastalardan vücudun farklı bölgelerinden steril pamuklu çubuklar kullanılarak temin edildi. Daha sonra idrar ve yara örnekleri kültür ortamına inoküle edilmek üzere laboratuvara aktarıldı. Kültür sonuçları değerlendirildiğinde 188 örnekten 172'si S. aureus pozitif olarak değerlendirildi. Erkeklerden %65,7 (113), kadınlardan %34,3 (59) S. aureus izole ve identtifiye edildi. İdrar örneklerinin 138'inde (%80,2) S. aureus üremesi pozitif olarak tespit edildi. Öte yandan, alınan toplam 188 örnek içinde idrar yolu infeksiyonu (İYE) ve yaralardan izole edilen S. aureus klinik izolatları için DNaz testi yapıldı ve sonuçlar 172 (%100) olarak bulundu. S. aureus'un 109 izolatının hemolizin üretme kabiliyeti, bakterilerin kanlı agar besiyerinde kültüre edilmesiyle tespit edildi. Bu çalışmada mecA gen varlığının tespiti için PCR yöntemi kullanıldı. MecA genini tespit etmek için yapılan PCR test sonuçları, metisiline karşı dirençli olarak (MRSA) tanımlanan 14 izolatın (n=14) tümünde metisiline karşı dirençten sorumlu mecA geni tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus is a significant bacterium capable of causing various diseases in humans. S. aureus can lead to severe infections of the skin, skin glands, mucous membranes, septicemia, bone and meningeal inflammations, as well as septic shock. S. aureus is gram-positive, typically positive for catalase and nitrate reduction, coagulase-positive, non-motile, non-spore-forming, and appears microscopically as clusters resembling grape bunches. On blood agar, it often manifests as large, round, golden-yellow colonies with hemolysis. The objective of this study was to isolate S. aureus, identify it, and determine the presence of certain virulence genes in patients with urinary tract and wound infections. To achieve this goal, clinical samples were collected from a total of 188 patients (65 females and 123 males) admitted to Kirkuk Hospital in Kirkuk city between October 1, 2021, and March 5, 2022, due to wound and urinary tract infections. Samples were obtained from different body regions of patients with wound infections using sterile cotton swabs. Subsequently, urine and wound samples were transferred to the laboratory for inoculation into culture media. When culture results were evaluated, 172 out of 188 samples were identified as S. aureus positive. S. aureus was isolated and identified in 65.7% (113) of males and 34.3% (59) of females. Positive S. aureus growth was detected in 80.2% (138) of urine samples. Furthermore, a DNase test was conducted for S. aureus clinical isolates obtained from urinary tract infections (UTIs) and wounds out of the total 188 samples, and the results were found to be 100% positive (172). The ability of 109 S. aureus isolates to produce hemolysin was determined by culturing the bacteria on blood agar medium. In this study, the PCR method was utilized to detect the presence of the mecA gene. The PCR test results for mecA gene detection revealed that the mecA gene responsible for methicillin resistance (MRSA) was present in all 14 isolates (n=14) classified as methicillin-resistant.