Preterm yenidoğanlarda anne kokusunun apne gelişimine, fizyolojik parametrelere ve kilo alımına etkisi
The effect of maternal odor on apnea development, physiological parameters and weight gain in preterm newborns
  1. Tez No: 836927
  2. Yazar: YASEMİN SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM KIZILER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, preterm yenidoğanlarda anne kokusunun apne gelişimine, fizyolojik parametrelere (oksijen saturasyonu, kalp tepe atımı, solunum sayısı ve vücut ısısı) ve kilo alımına etkisinin belirlenmesi amacıyla 01.11.2022–01.06.2023 tarihleri arasında bir hastenenin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde randomize kontrollü deneysel tasarımda yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 30 deney, 30 kontrol olmak üzere 60 preterm yenidoğan oluşturmuştur. Veriler Yenidoğan Tanıtıcı Bilgi Formu ve Prematüre Gözlem Formu ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, ortanca, Wilcoxon, Kruskal-Wallis, Shapiro Wilk, Skewwnes, Kurtosis, Independent Sample-t, PairedSample t, Repeated Measure ANOVA Testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda deney grubu ve kontrol grubundaki preterm yenidoğanların sosyodemografik özellikleri değerlendirildiğinde anlamlı bir fark bulunamadığı (p>0.05) grupların benzer olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between 01.11.2022 and 01.06.2023 in the Hospital Neonatal Intensive Care Unit. It was conducted to determine the effect of maternal odor on the development of apnea, physiological parameters (oxygen saturation, heart rate, respiratory rate and body temperature) and weight gain. The research was conducted in a randomized controlled experimental design. The sample of the study consisted of 60 preterm newborns, 30 of which were experimental and 30 were control. The data were obtained with the Neonatal Descriptive Information Form and the Premature Observation Form. In the evaluation of the data, number, percentage, mean, median, Wilcoxon, Kruskal-Wallis, Shapiro Wilk, Skewwnes, Kurtosis, Independent Sample-t, PairedSample t, Repeated Measure ANOVA Test were performed. As a result of the research, when the sociodemographic characteristics of the preterm newborns in the experimental group and the control group were evaluated, no significant difference was found (p>0.05), it was found that the groups were similar.