The synthesis and characterization of calcium carbonate supported zinc oxide
Kalsiyum karbonat destekli çinko oksit malzeme üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 836928
  2. Yazar: MAHER JAWAD KADHIM KADHIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED BORA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kalsiyum karbonat (CaCO3), halk arasında kireç taşı olarak bilinen bir tür kimyasal bileşiktir. CaCO3 doğada bol miktarda bulunur ve aragonit, vaterit ve kalsit olmak üzere üç tip kristal formu vardır. Aksine, çinko oksitin kristal formu (ZnO), zinkit minerali doğada ender bulunur. Çinko oksit, kauçuk endüstrisi, beton üretimi ve tıbbi uygulamalar gibi alanlarda birçok kullanıma sahiptir. Tüm kullanım alanlarının yanı sıra, fotokatalitik özelliği ve TiO2'den daha ucuz olması, verimli bir fotokatalizör olması, katalizör olarak kullanımının araştırılmasına olanak sağlamıştır. Fotokatalitik oluşumun en önemli prensibi kristal yapıdaki boşluklardır. Bu boşluklar, kusurlu bir kristalde mükemmel bir kristalden daha bol olacaktır. Bu boşluklar kristalizasyon sırasında kullanılan katkı maddeleri ile doldurulabilir. Safsızlık olarak da bilinen bu maddenin fazlalığı, yeni özelliklere sahip ZnO/SnO2, NiO/TiO2, ZnO/In2O3, p-ZnO/TiO2 gibi çeşitli fotokatalizörler gibi kompozit malzemelerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu çalışmada CaCO3-ZnO kompoziti hidrotermal proses ile sentezlendi. Sentezlenen kompozitin boyut ve morfolojik özellikleri SEM, XRD ve BET analizleri ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Calcium carbonate (CaCO3) is a type of chemical compound popularly known as limestone. CaCO3 is abundant in nature, and it has three types of crystal forms, namely aragonite, vaterite and calcite. On the contrary, the crystal form of zinc oxide (ZnO), zincite mineral is rare in nature. ZnO has many uses in fields such as the rubber industry, concrete manufacturing, and medical applications. In addition to all areas of use, its photocatalytic properties and being cheaper than TiO2, which is an efficient photocatalyst, allowed its use as a catalyst to be investigated. The most important principle of photocatalytic formation is the voids in the crystal structure. These voids will be more abundant in a defective crystal than in a perfect crystal. These gaps can be filled with additives used during crystallization. An excess amount of this substance, also known as an impurity, gives rise to composite materials with new properties such as ZnO/SnO2, NiO/TiO2, ZnO/In2O3, p-ZnO/TiO2. In this study, the CaCO3-ZnO composite was synthesized by a hydrothermal process. The size and morphological characteristics of the synthesized composite were characterized by SEM, XRD and BET analyses.