Yeni teşhis edilmiş akut hepatit C virüsü enfeksiyonunda interleukin 16 ve interferon alfa'nın rolü ve bunun HCV RNA düzeyleri ile ilişkisi
Role of interleukin 16 and interferon alpha in newly diagnosed acute hepatitis C virus infection and its relation to HCV RNA levels
  1. Tez No: 836939
  2. Yazar: RUYA QASIM SHUKUR SHUKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KEÇELİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASMAA MOHAMMED SULAIMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hepatit, karaciğer iltihabına neden olan ve organın dokusunda iltihaplı hücrelerin varlığı ile tanınan tıbbi bir hastalıktır. Akut hepatit altı aydan daha kısa, kronik hepatit daha uzun sürer. Hepatit C, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinde azalma ile bağlantılıdır. Çalışma, yeni HCV ELIZA vakalarının teşhisini ve RT PCR ile daha fazla doğrulamayı değerlendirilmesi, yeni tanı almış HCV vakalarının HCV viral yükünün değerlendirilmesi, bazı sitokinlerin (INF-α) ve IL-16 düzeylerinin HCV enfeksiyonu ile ilişkisinin test edilmesi ve bunların sağlıklı kontrol ile karşılaştırılmasını amaçlamıştır. Mevcut çalışmaya, 50'si akut HCV hastası ve 41'i sağlıklı birey olmak üzere toplam 91 katılımcı dahil edilmiştir. Hastanın kanı, HCV viral yükü, IL-16 ve INF-a açısından değerlendirilmek üzere tüm deneklerden alınmıştır. Akut HCV sayısı (24 erkek ve 26 kadın) olmak üzere 50 (%54,95) hastadan oluşmuştur. Çalışma, akut HCV'li hastaların çoğunun (%32) 45-54 yaşları arasında olduğunu ortaya koymuştur. HCV hastaları ile VKİ arasında anlamlı bir fark söz konusudur. Bu çalışmanın sonuçları, değerlendirmeye alınan 50 hastanın tamamının HCV ELIZA pozitif olduğunu (%100) ve ayrıca %100 ELIA duyarlılığıyla viral yük için %100 RT PCR ile doğrulandığını ortaya koymuştur. IL-16 düzeyi açısından HCV hastaları ile kontrol grubu arasında P=
Özet (Çeviri)
Hepatitis is a medical illness that causes liver inflammation and is recognized by the presence of inflammatory cells in the organ's tissue. Acute hepatitis lasts shorter than six months, but chronic hepatitis lasts longer. Hepatitis C is linked to a reduction in health-related quality of life. The study aimed at assessing the diagnosis of new cases of HCV ELISA and further confirmation with RT PCR. Assessing HCV viral load of newly diagnosed HCV cases, testing the levels of some cytokines (INF-α) and IL-16 in relation to HCV infection, and comparing them with healthy control. The current study involved a total of 91 participants of which 50 were acute HCV patients and 41 were healthy individuals. The patient's blood was obtained from all subjects to be assessed for HCV viral load, IL-16, and INF-α. The number of acute HCV was 50 (54.95%) patients (24 males and 26 females). The study revealed that most of the patients with acute HCV were between the ages of 45-54 years (32%). There was a significant difference between HCV patients and BMI. The results of this study revealed that all 50 patients enrolled in the assessment were HCV ELISA positive (100%) and further confirmed by RT PCR 100% for viral load, with a 100 % ELISA sensitivity. Regarding IL-16 level, there was a significant difference was recorded between the HCV patients and the control group with P=