Şizofreni hastalarında içgörü ve ilaç tutumunun psikolojik iyi oluşa etkisi
The effect of insight and drug attitudes on psychological well-being in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 836940
  2. Yazar: MERVE BETÜL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu araştırma, şizofreni hastalarının içgörü ve ilaç tutumunun psikolojik iyi oluşa etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte gerçekleştirilmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmanın evrenini Sakarya Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı şizofreni tanısı olan hasta bireyler oluşturdu. Örneklem etik kurul izni sonrası gönüllülük ilkesi doğrultusunda veriler 126 bireyden toplandı. Çalışma kapsamında alınan hasta bireylere 'Sosyodemografik Form', 'Beck Bilişsel İçgörü Ölçeği', 'İlaç Tutumu-10 Ölçeği' ve 'Psikolojik İyi Oluş Ölçeği' kullanıldı. Veri analizinde frekans, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi One Way ANOVA ve pearson korelasyon kullanıldı. BULGULAR: Hasta bireylerin %57,'u 42-65 yaş aralığında, %73,8'i erkek, %84,1'i bekar, %60,3'ü ilköğretim mezunu, %19,8'i çalışmakta, %50,8'inin geliri orta düzeyde, %57,9'u anne-baba ile birlikte ve %51,6'sı ilçe merkezinde yaşamaktadır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin cronbach alfaları İTÖ 0,953, PİOÖ 0,957 ve BBİÖ alt boyutları kendini ifade etme ve kendinden eminlik sırayla 0,763 ve 0,762 aralığında güvenilir düzeyde elde edildi. Ölçeklerden İTÖ puanı ortalaması 6,39±3,99, BBİÖ 2,67±7,75 ve PİOÖ 38,47±11,98 olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
The Effect of Insight and Drug Attitudes on Psychological Well-Being in Patients with Schizophrenia. INTRODUCTION AND AIM: This research was carried out in a descriptive and relation-seeking manner in order to determine the effect of insight and drug attitude of schizophrenic patients on psychological well-being. MATERIALS AND METHODS: The population of the study was composed of patients with schizophrenia who were registered to Sakarya Community Mental Health Center. Data were collected from 126 individuals in accordance with the principle of valuntariness after the approvel of the sample ethics committee. 'Sociodemographic Form', 'Beck Cognitive Insight Scale', 'Drug Attitude-10 Scale' and 'Psychological Well-Being Scale' were used for the patients included in the study. Frequency, descriptive statistics, independent sample t-test, one-way analysis of variance, ONE WAY ANOVA and pearson correlation were used in data analysis. FINDINGS: 57% of the patient individuals are between the ages of 42-65, 73,8% were male, 84,1% were single, 60,3% were primary scholl graduates, 19,8% were working, 50,8% were the income of the people is medium level, 57,9% of them live with their parents and 51,6% of them live in the district center. The Cronbach's alphas of the scales used in the study were 0,953 for the Drug Attitude-10 Scale, 0,957 for the Psychological Well-Being Score and subdimensions of the Bech Cognitive Insight Scale for self-expression and self-confidence were reliably obtained between 0,763 and 0,762 respectively. The mean score of Drug Attitude-10 Scale was founded to be 6,39±3,99, Beck Cognitive Insight Scale 2,67±7,75 and Psychological Well-Being Score 38,47±11,98 from the scales.