Sosyal Bilgiler dersinde Web 2.0 araçlarıyla tasarlanmış ölçme ve değerlendirme etkinliklerinin öğrencilerin derse ilişkin motivasyonuna etkisi
The effect of assessment and evaluation activities designed with Web 2.0 tools on students' motivation in Social Studies course
  1. Tez No: 836948
  2. Yazar: MURAT YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA KAFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada Sosyal Bilgiler dersinde Web 2.0 araçlarıyla tasarlanmış ölçme değerlendirme etkinliklerinin öğrencilerin motivasyonuna etkisi incelenmiştir. Araştırma karma yöntem desenlerinden“birleştirme”desenine göre tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel kısmı ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma deseni olarak planlanmıştır. Nitel kısmında“fenomenoloji”yöntemi benimsenmiştir. Bu aşamada“anekdot”ve“görüşme”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında deney ve kontrol grubunun toplam ön test sonuçlarına göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Her iki grubun motivasyonlarının ölçüldüğü son testte ise deney grubunun lehinde anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Kontrol grubunun toplam ön ve son test sonuçları bağlamında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Deney grubunun toplam ön ve son test sonuçlarında ise anlamlı bir fark bulunmuştur. Nitel sonuçlarda ise öğrencilerin anekdotları ve görüşme soruları neticesine göre etkinlikler sonrasında Web 2.0 araçlarının öğrenci motivasyonunu artırdığı yönünde sonuçlara ulaşılmıştır. Bütün sonuçlar göz önüne alındığında Sosyal Bilgiler dersi eğitimi ölçme değerlendirme boyutunda Web 2.0 araçlarının kullanımının öğrencilerin motivasyonunu olumlu anlamda etkilediğini ifade etmek mümkündür. Sosyal Bilgiler dersi ölçme ve değerlendirmede Web 2.0 araçlarının öğrenci motivasyonunu artırdığı sonucu ile diğer derslerde de bu araçların kullanılmasının öğrenci motivasyonu üzerinde etkili olabileceğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of assessment and evaluation activities designed with Web 2.0 tools in Social Studies course on students' motivation was examined. The research was designed according to the“combination”pattern, one of the mixed method designs. The quantitative part of the study was planned as a quasi-experimental research design with pre-test post-test control group. In the qualitative part, the“phenomenology”method was adopted. At this stage,“anecdote”and“interview”were used. There was no significant difference in the results of the research compared to the total pre-test results of the experimental and control groups. In the post-test, in which the motivations of both groups were measured, a significant difference was found in favor of the experimental group. There was no significant difference in the total pre- and post-test results of the control group. A significant difference was found in the total pre- and post-test results of the experimental group. In the qualitative results, according to the students' anecdotes and interview questions, it was concluded that Web 2.0 tools increased student motivation after the activities. Considering all the results, it is possible to state that the use of Web 2.0 tools in the measurement and evaluation dimension of the Social Studies course positively affects the motivation of the students. It is possible to say that the use of Web 2.0 tools in social studies course measurement and evaluation increases student motivation, and the use of these tools in other courses can be effective on student motivation.