Tip 2 diyabeti olan yaşlılara uygulanan geriatrik masajın diyabet semptomları ve kan parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of geriatric massage on diabetes symptoms and blood parameters in elderly with type 2 diabetes
- Tez No: 836949
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tip 2 diyabeti olan yaşlılara uygulanan geriatrik masajın diyabet semptomları ve kan parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirilen bu çalışma, 29 geriatrik masaj ve 30 kontrol grubu olmak üzere 59 yaşlı ile tamamlandı. Veriler, Eylül 2022-Mart 2023 tarihleri arasında Bayburt Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği'ne ayaktan başvuran Tip 2 diyabeti olan yaşlı bireylere“Yaşlı Bilgi Formu”ile ön test“Diyabet Belirtileri Kontrol Listesi Ölçeği”ve“Kan Parametreleri İzlem Formu”uygulanarak toplandı. Girişim olarak geriatrik masaj grubuna“ev ziyaretleri”yapılarak 12 hafta süresince haftada iki gün 30 dakika geriatrik masaj (her bir ayağa 10 dakika ayak masajı ve 10 dakika sırt masajı) uygulaması yapıldı. On iki haftanın sonunda geriatrik masaj ve kontrol grubuna son test (olarak)“Diyabet Belirtileri Kontrol Listesi Ölçeği”ve“Kan Parametreleri İzlem Formu”tekrar uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde, Shapiro Wilk testi, Mann-Whitney U testi, Anova testi, Friedman testi, Wilcoxon testi, Ki-kare testi, Fisher Freeman Halton testi, Greenhouse-Geisser testi, Bonferroni testi, bağımlı ve bağımsız gruplar t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study, conducted to examine the effect of geriatric massage on diabetes symptoms and blood parameters in elderly with type 2 diabetes, was completed with 59 people, including 29 geriatric massage and 30 control groups. Data were collected by applying the“Elderly Information Form,”pre-test“Diabetes Symptoms Checklist Scale”and“Blood Parameters Monitoring Form”to elderly individuals with Type 2 diabetes who applied to Bayburt State Hospital Internal Medicine Polyclinic between September 2022 and March 2023. As an intervention,“home visits”were made to the geriatric massage group for 30 minutes (10 minutes for each foot and back massage for 10 minutes) were performed two days a week for 12 weeks. At the end of 12 weeks, the“Diabetes Symptoms Checklist Scale”and“Blood Parameters Monitoring Form”were administered to the geriatric massage and control groups as a posttest. Shapiro Wilk test, Mann-Whitney U test, Anova test, Friedman test, Wilcoxon test, Chi-square test, Fisher Freeman Halton test, Greenhouse-Geisser test, Bonferroni test, dependent and independent groups t-test were used to evaluate the data.