Soğuk Savaş sonrası dünya siyasetinde Kuzey Kafkasya'nın yeri
The place of North Caucasus in post-Cold War world politics
  1. Tez No: 836950
  2. Yazar: EMRE KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ELİF ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Soğuk savaş sonrasında Dünya siyasetinde Kuzey Kafkasya'daki durumun herhangi bir etkisinin olup olmadığının araştırılması, küresel güç dengesinde Kuzey Kafkasya'nın yerinin değerlendirilmesi tezin amacını oluşturmuştur. Sovyetler Birliğinin çökmesi ile beraber Kuzey Kafkasya'da bir otorite boşluğu ortaya çıkmıştır. Buna rağmen Kuzey Kafkasya'nın uluslararası politikada stratejik önemi değerini yitirmeden devam ettirmektedir. Yeraltı kaynaklarının özellikle Hazar Havzasında keşfedilmesi ile beraber batılı devletlerin alternatif enerji hatları aramaları kapsamında daha da fazla önem verilmeye başlanmıştır. Bakü-Tiflis-Ceyhan hattının tamamlanarak işletmeye alınması sonucunda bölgede en fazla otoriteye sahip Rusya'nın bölge üzerindeki etkisi azalmasına rağmen devam etmiştir. Kuzey Kafkasya üzerinde görünen ya da görünmeyen hâkimiyetleri bulunan ülkelerin bu durumu korumak istemeleri bölgenin dünya siyaseti üzerinde orta ve uzun dönemde küresel olarak etkili olma çabasının merkezi haline getirmiştir. Kuzey Kafkasya dünya siyasetini jeopolitik durumu ile de etkilemektedir. Özellikle bölge ülkelerinin farklı hedeflerini gerçekleştirme isteklerine Kuzey Kafkasya kendisine has yeri itibariyle çok kuvvetli bir araç haline gelmiştir. Etnik yapı ve çok sık yaşanan çatışmalar Kuzey Kafkasya'nın dünya siyasetinde göstereceği olumlu politik etkilere engel olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to investigate whether the situation in the North Caucasus has any effect on world politics after the Cold War, and to evaluate the place of the North Caucasus in the global power balance. With the collapse of the Soviet Union, an authority vacuum emerged in the North Caucasus. Despite this, the strategic importance of the North Caucasus in international politics continues without losing its value. With the discovery of underground resources, especially in the Caspian Basin, more importance has been given to the western states within the scope of their search for alternative energy lines. As a result of the completion and commissioning of the Baku-Tbilisi-Ceyhan line, the influence of Russia, which has the most authority in the region, continued despite the decrease in the region. The desire of countries with visible or invisible dominance over the North Caucasus to preserve this situation has made the region the center of the effort to be globally influential in the world politics in the medium and long term. The North Caucasus also affects world politics with its geopolitical situation. In particular, the North Caucasus has become a very powerful tool for the desire of the countries in the region to realize their different goals. Ethnic structure and frequent conflicts prevent the positive political effects of the North Caucasus in world politics.