Yeni nesil bulanık mantık yöntemiyle kanser tedavisinde ilaç dozu belirlenmesi
Next-generation fuzzy logic method for drug dosage determination in cancer treatment
- Tez No: 836996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yeni nesil bulanık mantık yöntemi, kanser tedavisinde ilaç dozu belirlenmesi konusunda kullanılan bir yaklaşımdır. Bulanık mantık, belirsizlikle ilgili problemleri ele almak için kullanılan bir yapay zeka yöntemidir. Kanser tedavisinde ilaç dozunun doğru bir şekilde belirlenmesi, hastanın bireysel özellikleri, kanserin tipi ve evresi gibi birçok faktörü dikkate almayı gerektirir. Bu noktada bulanık mantık, bu karmaşık faktörleri hesaba katarak ilaç dozunun en uygun seviyede belirlenmesine yardımcı olabilir. Bulanık mantık, kesin olmayan ve belirsiz verileri işleyebilme yeteneğine sahiptir. Kanser tedavisinde ilaç dozu belirlenmesi için kullanılan bulanık mantık yöntemi, hasta özelliklerini ve kanserle ilgili verileri (örneğin; tümör büyüklüğü, metastaz durumu, genetik faktörler) değerlendirir ve bu verileri kullanarak ilaç dozunu belirler. Yeni nesil bulanık mantık yöntemi, kanser tedavisinde ilaç dozu belirleme sürecinde kullanılabilir ve hastanın kişisel özellikleri ve tıbbi durumunu dikkate alarak daha doğru bir tedavi planı oluşturulmasına yardımcı olabilir. Bu yöntem, kanser tedavisindeki başarı oranlarını artırabilir ve aynı zamanda hastaların tedavi sürecindeki yaşam kalitesini artırabilir. Dolayısıyla bu tezde, yeni nesil bulanık mantık yöntemiyle kanser tedavisinde tümör hücrelerini azaltmak için ilaç dozu kontrolü yapmayı gerçekleştirmeyi hedeflenmektedir. MATLAB ortamında gerçekleştirilecek olan benzetim sonuçlarında belirlediğimiz alanlardaki ilaç dozu kontrolünü sağlamak, tedavinin konfor alanını genişletmek ve ne tür problemler olabileceğini inceleyerek çözümler üretmektir.
Özet (Çeviri)
A strategy for choosing medicine dosage for cancer treatment is fuzzy logic. An artificial intelligence method called fuzzy logic is applied to deal with uncertainty-related issues. The patient's unique traits, the type, and stage of the cancer must all be taken into account when calculating the medicine dosage for cancer treatment. Fuzzy logic can aid in determining the ideal dosage in this case by taking these intricate considerations into account. It is possible to process ambiguous and imprecise data using fuzzy logic. When choosing a medicine dosage for cancer treatment, the fuzzy logic method considers patient features as well as information about the disease (such as the size of the tumor, if it has metastasized, and genetic factors). By taking into account the patient's individual traits and medical state, the next-generation fuzzy logic method can help in the process of selecting drug dose for cancer therapy and contribute to the creation of a more accurate treatment plan. This approach may raise the likelihood that cancer treatments will be effective as well as enhance patients' quality of life while undergoing treatment. As a result, the goal of this thesis is to use the next-generation fuzzy logic technology to implement drug dose control in order to decrease tumor cells. The simulation outcomes carried out in the MATLAB environment seek to guarantee drug dosage management in the targeted locations, increase the treatment's comfort level, and develop solutions by identifying prospective issues.