İğneada yöresi meşe zararlı böcek türleri üzerinde çalışmalar
Inverstigations on insect on oaks in İğneada region
- Tez No: 83700
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN A. SEKENDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
.^aaassss» ÖZ İĞNEADA YÖRESİ MEŞE ZARARLI BÖCEK TÜRLERİ ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR Selma YAZMAN Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Prof. Dr. Orhan A. SEKENDİZ) Balıkesir, 1999 îğneada yöresinde meşe ağaçlarında zararlı olan böceklerin tanınmaları, yayılışları ve zararlarım belirlemek amacı ile çalışmalarımız 1998-1999 döneminde sürdürülmüştür. Bu nedenle birkaç örnekleme noktası seçilmiş ve çalışmalarımız bu bölgelerde yapılmıştır. Çalışmalarımız sırasında 5 takıma ait 17 familyaya bağlı 23 cins ve 39 tür tespit edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Meşe / Meşe böcekleri / Yayılışı / Zarar şekilleri / îğneada
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATIONS ON INSECT PESTS ON OAKS IN I?NEADA REGION Selma YAZMAN Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology Education (M. Sc. Theis / Supervisor : Prof. Dr. Orhan A. SEKENDİZ) Balıkesir - Turkey, 1999 For the purpose of realization and determining the disperses and damages caused by the harmful insects to oaks within İğneada neighborhood, our studies were carried on between the dates of 1998-1999. For well-effecting our studies, it was assigned a few sampling points and our studies were carried out within these areas. During our studies, 23 genera and 39 species contained in 17 families of 5 orders. KEY WORDS: Oak / Oak insects / Distribution / Damage / İğneada 111