Kant'ın Tanrı kanıtlamalarına eleştirisi
Critique of Kant's arguments on the existence of God
  1. Tez No: 837082
  2. Yazar: VİLDAN GÜNBEYİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tanrı'nın varlığı yalnızca Felsefe Tarihi boyunca değil, insanlığın varoluşundan günümüze kadar üzerine düşünülen ve tartışılan önemli bir meseledir. Geçmişten günümüze çeşitli Tanrı tanımlamaları ve onun varlığına dair deliller ileri sürülmüştür. Bu çalışmanın temel araştırma konusu, bahsi geçen Tanrının varlığına dair ileri sürülen Tanrı kanıtlamalarıdır. Tanrının kanıtlanması meselesi ontolojik, kozmolojik ve fiziko- teolojik olmak üzere üç ayrı delil ekseninde gerçekleşir. Çalışmanın esas hedefi farklı bakış açıları ve hareket noktaları olduğunu belirten bu kanıtlamaların temel iddialarının, düşünce tarihine derin izler bırakmış olan değerli filozof Immanuel Kant tarafından çürütülmesidir. Kant tarafından klasik Tanrı kanıtlamalarının temel iddialarına yöneltilen eleştiriler, kâinatı yaratan ve ona etki eden bir Tanrının varlığının olması veyahut iddia edilen varlığın olmadığını ispatlamaya yönelik değildir. Kant'ın amacı tecrübede bir nesnesi bulunmayan Tanrı kavramının, salt insan aklının doğal süreçleriyle a priori olarak kanıtlanamayacağını göstermektir.
Özet (Çeviri)
The existence of God has been a significant matter of reflection and debate not only throughout the history of philosophy but also since the dawn of humanity. Various definitions of God and proofs for his existence have been put forth from ancient times to the present day. The main focus of this study is the arguments presented for the existence of God. These arguments are categorized into three main proofs: ontological, cosmological, and physico-theological. The primary objective of this work is to examine the criticisms directed by the eminent philosopher Immanuel Kant towards these arguments, which have left profound traces in the history of thought, while acknowledging their different perspectives and starting points. Kant's criticisms of the fundamental claims of classical arguments for the existence of God are not aimed at proving or disproving the existence of a God who created and influences the universe. Kant's aim is to demonstrate that the concept of God, which lacks an object in experience, cannot be proven a priori through the natural processes of human reason.