Online eğitimde oyun ve etkinlik temelli müzik dersi öğretim programının ilkokul öğrencilerinin akademik başarıları üzerindeki etkisi
The effect of game and activity based music lesson teaching program on the academic achievement of elementary school students in online education
- Tez No: 837090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL KARAGÖZ DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada, online eğitimde oyun ve etkinlik temelli müzik dersi öğretim programının ilkokul öğrencilerinin akademik başarıları üzerindeki etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından ilkokul 4. Sınıf Müzik Dersi Öğretim Programı derinlemesine incelenerek programdaki konu ve kazanımlara uygun oyun ve etkinlikler hazırlanmıştır. Uzaktan (online) eğitim sürecinde müzik eğitimi derslerinin hem daha eğlenceli, hemde daha verimli geçmesini sağlayarak, çocuklara müzik dersini sevdirmek ve müzik dersinde kalıcı öğrenmeyi sağlamak için hazırlanan oyun ve etkinlikler, müzik eğitiminde öğrenilmesi hedeflenen kazanımlarla ilgili materyallerden oluşmaktadır. Hazırlanan oyun ve etkinlikler online öğretime uygun şekilde bilgisayar karşısında senkron olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, yarı deneysel desene göre tasarlanmıştır. Çalışma kapsamında; 10 hafta boyunca süren oyun ve etkinlik temelli uygulamalardan veri toplamak amacıyla“Müzik Dersi Başarı Testi”ve Kişisel Bilgi Formu" kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, sontest puanlarına göre uzaktan müzik eğitimi derslerinde kullanılan oyun ve etkinlik temelli uygulamaların öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisi istatiksel açıdan değerlendirilmiştir. Araştırmada kullanılan oyun ve etkinlik temelli uygulamaların ilkokul öğrencilerinin akademik başarılarına anlamlı olarak katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the effect of the game and activity-based music course curriculum in online education on the academic achievement of primary school (Fourth Grade) students. In the study, the researcher examined the primary school 4th grade music course curriculum in depth and prepared games and activities suitable for the subjects and achievements in the program. The games and activities prepared to make music education lessons more fun and more productive in the distance (online) education process, to make children love music lessons and to provide permanent learning in music lessons consist of materials related to the achievements aimed to be learned in music education. The prepared games and activities were carried out synchronously in front of the computer in accordance with online teaching. The research was designed according to a quasi-experimental design.. Within the scope of the study;“Music Lesson Achievement Test”and Personal Information Form" were used to collect data from the game and activity-based practices that lasted for 10 weeks. In the quantitative dimension of the study, posttest control group experimental design was used. As a result of the study, the effect of game and activity-based applications used in distance music education courses on students' academic achievement was statistically evaluated according to posttest scores. The findings were presented in tables and interpreted. At the end of the research, the results obtained from the findings were listed and various suggestions were made in line with the results. It was concluded that the game and activity-based practices used in the study significantly contributed to the academic achievement of primary school students.