Tüketici karar verme tarzlarının lüks marka satın alma niyeti üzerindeki etkisinin X ve Y kuşağı üzerinde incelenmesi
Investigation of the effect of cunsumer decision on luxury brand purchase intention on generations X and Y
- Tez No: 837104
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada tüketici karar verme tarzlarının lüks marka satın alma niyeti üzerindeki etkisi X ve Y kuşakları açısından incelenmektedir. Bahsedilen amaç doğrultusunda araştırmada, tesadüfi olmayan örneklem yöntemleri arasından kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Yapılan anket çalışması ile 437 kişiye ulaşılmıştır. Katılımcılar, Türkiye'de yaşayan özel veya kamu sektöründe çalışan, emekli, öğrenci, 28-74 yaş aralığında farklı cinsiyet, medeni hali, gelir ve eğitim seviyelerinde lüks ürün satın alan tüketicilerdir. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmada toplanan verilerin değerlendirilmesinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Araştırma bulguları sonucu yüksek kalite bilinci, seçmede kafa karışıklığı, marka sadakati, fiyat kaliteye eşittir ve düşünmeden hareket etmek arttıkça lüks marka satın alma niyetinin X kuşağında %98,9 ve Y kuşağında %99,3 oranında olumlu etkilediği gözükmüştür. Hızlı gelişmekte olan sektörde amaçlarına ulaşmak isteyen üreticiler için farklı stratejiler analiz etmek, X ve Y kuşağının lüks tüketimde talep ve gereksinimlerini analiz etmesi amacı ile fayda sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the impact of consumer decision-making styles on the intention to purchase luxury brands is examined on X and Y generations. In line with this stated objective, the convenience-sampling method was preferred among non-random sampling methods. 437 participants were reached through the survey. Participants are consumers who are buying luxury products, living in Turkey, working in the private or public sector, retired or student, aged 19-74, of different gender, marital status, income and education levels. The data is collected through a survey, is analyzed and evaluated with SPSS 25.0 program. Result of research findings, high quality awareness, confusion for choosing, loyality of brand, price equals quality, action without thinking are the more positive effect to %98,9 X genarations and %99,3 Y generations. Analyzes of different strategies for groups that want to achieve rapid growth are beneficial for analyzing the demand and usage of Generation X and Y in luxury consumption.