STEM yaklaşımı odaklı mobil uygulamaların öğretmen, ebeveyn ve çocuk bakış açısından incelenmesi
Investigation of STEM approach focused mobile applications from the perspectives of teachers, parents and children
- Tez No: 837129
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA SARAÇ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada erken çocukluk dönemine uygun STEM yaklaşımı odaklı üç mobil uygulamanın kullanımına ilişkin öğretmen, ebeveyn ve çocukların görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu beş okul öncesi öğretmeni, beş ebeveyn ve erken çocukluk döneminde beş çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Uzmanlar tarafından belirlenen“STEM Buddies”,“STEM-Tastic Adventures”ve“TRT Çocuk Oyun Dünyası”isimli mobil uygulamaları katılımcılarının deneyimlemesi sağlanmıştır. Veriler, katılımcılara uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme soruları ve araştırmacı tarafından tutulan gözlem notları ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analiz yapılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucundan elde edilen bulgular ile öğretmenlere, mobil uygulama geliştirenlere, eğitimde politika yapıcılara ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim of this study was to examine the perspectives of parents, teachers, and children regarding the use of three mobile applications focused on the STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) approach suitable for early childhood education. The study group consisted of five preschool teachers, five children in early childhood, and five parents. A qualitative research method, namely a case study, was employed in the research. The mobile applications named“STEM Buddies,”“STEM-Tastic Adventures,”and“TRT Çocuk Oyun Dünyası”selected by experts were provided to the participants for their experience. Data were collected through semi-structured interview questions administered to the participants and observational notes taken by the researcher. The obtained data were analyzed through content analysis and descriptive analysis. Based on the findings obtained from the assessment, recommendations were made to teachers, mobile application developers, education policymakers, and researchers.