Exploring resilience of socio-ecological productive landscape through understanding change, impact and response among farmers: The case of Northwestern Ankara
Değı̇şı̇m ve etkı̇lerı̇ne çı̇ftçı̇lerı̇n verdı̇klerı̇ cevapları anlamak yoluyla sosyo-ekolojı̇ı̇k üretı̇ı̇m peyzajının dı̇rençlı̇lı̇ğı̇nı̇n araştırılması: Kuzeybatı Ankara örneğı̇
- Tez No: 837262
- Danışmanlar: PROF. DR. ANLI ATAÖV DEMİRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 504
Özet
Kırsal alanlar, insan-ekoloji ilişkisinin kültürle birlikte evrildiği tarihsel süreçte sürekli olarak değişen peyzaj alanlarıdır. Sosyo-ekolojik sistemlerin kesiştiği tarımsal üretim peyzajındaki dönüşüm, kırsal ve kentsel alanların sürdürülebilirliği için önemlidir. Sosyo-ekolojik peyzajların evrildiği bir ortamda, Kuzeybatı Ankara, insan aktiviteleri, tarım uygulamaları ve doğal güçler arasındaki dinamik etkileşimi sergileyen bir vaka çalışması olarak öne çıkmaktadır. Güdül, Beypazarı ve Ayaş ilçelerini kapsayan bu bölge, Ankara'nın sebze üretiminin yaklaşık %90'ını temsil eden çeşitli tarımsal faaliyetleri içermektedir. Eşsiz iklimsel ve topografik özelliklerle tarımsal biyoçeşitliliği kolaylaştırarak, bu bölge kırsal peyzajların karmaşıklığını sergileyen bir örnektir. Bu araştırma, yorumlayıcı paradigma üzerine kurularak, değişen koşullar arasında Kuzeybatı Ankara'nın sosyo-ekolojik üretken peyzajının dinamiklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Karışık bir metodolojik yaklaşım benimsenmiştir; nitel mülakatlar, jeo-uzamsal veriler, ikincil istatistikler ve saha gözlemleriyle bu bölgenin evrilen peyzaj dinamiklerine bütünsel bir bakış sunmaktadır. Üç ana boyut incelenmektedir: Üretken Peyzaj Bileşenleri, İnsan Yapımı ve İklim Koşulları, ve Tarımsal Üretim Adımları. Bu lens aracılığıyla araştırma, çiftçilerin adaptif cevaplarını, peyzaj değişikliklerinin arkasındaki itici faktörleri ve üreticiler üzerine etkisinin öne çıkararak anlamaya çalışmaktadır. Sonuçlar, sosyal ve doğa bilimleri arasındaki boşlukları kapatmayı amaçlamakta, hızlı değişimin karşısında entegre kırsal peyzaj yönetim stratejilerinin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Rural areas are landscape areas that are constantly evolving in the historical process, where the human-ecology relationship evolved with culture. The transformation in agricultural production landscape, in which socio-ecological systems intersect, is important for the sustainability of rural and urban areas. In the evolving socio-ecological landscapes, Northwestern Ankara stands as a vibrant case study showcasing the dynamic interplay of human activities, agricultural practices, and natural forces. Encompassing the districts of Güdül, Beypazarı, and Ayaş, this region represents diverse agricultural activities, accounting for nearly 90% of Ankara's vegetable production. With unique climatic and topographical features facilitating agricultural biodiversity, it embodies the complexities of rural landscapes in Northern Ankara context. This research, rooted in the interpretivist paradigm, aims to explore the dynamics of Northwestern Ankara's socio-ecological productive landscape, emphasizing its interaction with spatial, environmental, productive, and administrative systems amidst changing conditions. A mixed-methodological approach is employed, integrating qualitative interviews, geospatial data, secondary statistics, and on-site observations to provide a holistic view of the changing landscape dynamics. Three main dimensions are explored: Productive Landscape Components, Man-Made and Climatic Conditions, and Agricultural Production Steps. Through this lens, the study seeks to understand the adaptive responses of farmers, through focusing on the driving factors behind landscape changes, and the implications on farmers. The results aim to bridge the gaps between social and natural sciences, underscoring the need for integrated rural landscape management strategies in the face of change.