QTL haritalama yöntemlerinin geçerliliği üzerine bir simülasyon çalışması
A simulation study on the validity of QTL mapping methods
- Tez No: 837261
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KAVUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Genetik, Biostatistics, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışma QTL analiz yöntemleriyle yapılan tahminlerin geçerliliğini araştırmak üzere yapılmış bir simülasyon çalışmasıdır. Bilgisayarda R yazılım ile yapılan simülasyon programı ile lokusların yeri ile ilgili çeşitli senaryolara uygun çeşitli genişlikte örnekler üretilmiştir. Çalışma sonunda farklı senaryolar için farklı sonuçlar bulunmuştur. Programın her çalışmasında sonuçlar tesadüfi değişiklikler gösterecektir. Çalışma sonunda, lokuslar yakın olduğu zaman tahminin daha sapmasız olduğu, örnek genişliği arttıkça tahminin etkinliğinin arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a simulation study for detecting the validity of the QTL estimation methods. Samples with different sizes are generated using a simulation program written in R. Various scenarios are tried related to mapping the loci. At the end of the study, different results are found for different scenarios. At each run of the R program results are changed randomly. At the end of the study, as the loci are closer the estimations are approached to be unbiased. When the sample size gets greater the efficiency of the estimates increases.