Biyoloji ve fen bilgisi öğretmenlerinin tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme tekniklerine yönelik örnek uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of sample applications of biology and science teachers on complementary assessment and evaluation techniques
  1. Tez No: 837301
  2. Yazar: NAGİHAN TOPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yenilenen öğretim programları, yapılandırmacı yaklaşıma uygun, tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme tekniklerinin kullanımını ön plana çıkarmıştır. Bu kapsamda ortaokul ve liselerde görev yapan fen bilgisi ve biyoloji öğretmenlerine, başarı testi ve tutum ölçeği uygulanmış, sonuçlar demografik değişkenler açısından incelenmiş ve tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme teknikleriyle soru yazdırma uygulaması yapılmıştır. Öğretmenlerin tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme tekniklerini kullanma becerilerinin incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada karma desen kullanılmış olup nicel araştırma metodu olarak tarama metodu ve nitel araştırma metodu olarak doküman inceleme metodu uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ilinde görev yapan 30 biyoloji ve fen bilgisi öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Tamamlayıcı Ölçme ve Değerlendirme Teknikleri Başarı Testi, Tamamlayıcı Ölçme ve Değerlendirme Tekniklerine Yönelik Tutum Ölçeği ve Öğretmenlerin tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme teknikleriyle yazdığı soru örneklerinin değerlendirildiği dereceli puanlama anahtarları (rubrikler) kullanılmıştır. Araştırmada, veri toplama araçlarının sonuçlarının analizinde SPSS 22.00 paket programı içinde yer alan betimsel istatistik, güvenirlik testi, açımlayıcı faktör analizi (AFA), tek yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımlı örneklemler için t-testi, bağımsız örneklemler için t-testi ve Pearson Correlation kullanılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin yapılandırılmış grid, kavram haritası, kelime ilişkilendirme testi ve tanılayıcı dallanmış ağaç tekniği ile oluşturdukları soru örneklerinin puanlayıcılar arası uyumuna bakmak için SPSS 27.00 paket programı içinde yer alan Fleiss'in Kappa metodu kullanılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen veriler tablo hâline getirilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme tekniklerini hazırlamada ve uygulamada eksiklerinin olduğu tespit edilmiş ve tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme tekniklerine yönelik teorik ve uygulamalı hizmet içi eğitim verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Renewed curricula have highlighted the use of complementary measurement and evaluation techniques in line with the constructivist approach. In this context, an achievement test and an attitude scale were applied to science and biology teachers working in secondary and high schools, the results were examined in terms of demographic variables, and a question-writing application was carried out with complementary measurement and evaluation techniques. In this study, which was conducted to examine teachers' skills in using complementary measurement and evaluation techniques, a mixed design was used and the scanning method was applied as a quantitative research method and the document review method was applied as a qualitative research method. The study group of the research consists of 30 biology and science teachers working in Ankara. As a data collection tool; Personal Information Form, Supplementary Measurement and Evaluation Techniques Achievement Test, Attitude Scale Towards Complementary Measurement and Evaluation Techniques and rubrics were used to evaluate question samples written by teachers using complementary measurement and evaluation techniques. In the research; descriptive statistics, reliability test, exploratory factor analysis (EFA), one-way analysis of variance (ANOVA), t-test for dependent samples, and t-test for independent samples and Pearson Correlation included in the SPSS 22.00 package program were used to analyze the results of the data collection tools. In addition, Fleiss's Kappa method, included in the SPSS 27.00 package program, was used to examine the inter-rater agreement of the question samples created by the participants using the structured grid, concept map, word association test and diagnostic branched tree technique. The data obtained as a result of the analysis were tabulated and interpreted. As a result of the research, it was determined that teachers had deficiencies in preparing and applying complementary measurement and evaluation techniques, and as a recommendation, it was suggested to provide theoretical and practical in-service training on complementary measurement and evaluation techniques.