Acil servise COVİD-19 pandemisi öncesi ve ve sonrası dönemlerde psikiyatrik yakınmalarla başvuran hastaların karşılaştırılması
Comparison of patients presenting with psychiatric symptoms to the emergency department before and after the COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 837302
  2. Yazar: FATMA BETÜL ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET OĞUZHAN AY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmada hastanemiz acil servisine COVID-19 pandemisi öncesi ve sonrası dönemlerde psikiyatrik yakınmalarla başvuran hastaların özelliklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: S.B.Ü. Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yetişkin Acil Servisi'ne 11.03.2019 ile 11.03.2021 tarihleri arasında psikiyatrik yakınmalarla başvuran, psikiyatri konsültasyonu istenen, 18 yaş ve üzeri, çalışma verilerine eksiksiz ulaşılabilen tüm hastalar retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. 18 yaş altı, psikiyatrik yakınması olmayan ve çalışma verilerine eksiksiz ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 1508 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların %50,9'unun (n=768) pandemi öncesi grupta olduğu, % 54,0'ünün (n=815) medeni durumu bekar, % 77,4'ünün (n=1167) çalışma durumunun işsiz olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the characteristics of patients presenting with psychiatric symptoms to our hospital's emergency department in the periods before and after the COVID-19 pandemic. Materials and Methods: All adult patients who admitted to the Adult Emergency Department of S.B.Ü. Bursa Yüksek İhtisas Education and Research Hospital with psychiatric complaints between 11.03.2019 and 11.03.2021, who requested psychiatric consultation, aged 18 and above, and for whom complete study data could be accessed, were retrospectively included in the study. Patients under the age of 18 without psychiatric complaints and those for whom complete study data could not be accessed were excluded from the study. Results: A total of 1508 patients were included in the study. It was found that 50.9 % of the patients included in the study (n=768) were in the pre-pandemic group, 54.0 % were single (n=815), and 77.4% were unemployed (n=1167).