Examining the relationship between the levels of depression, anxiety, and stress in couples and their communication patterns
Çiftlerde depresyon, anksiyete ve stres seviyelerinin iletişim örüntüleriyle ilişkisi
- Tez No: 837350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER KAFESCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki yeni evli çiftlerde talep etme/geri çekilme deseni ile eşlerin depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Örneklem, Özyeğin Üniversitesi'nde başka bir projenin bir parçası olan 107 heteroseksüel çiftten oluşmaktadır. Veriler hem çevrimiçi hem de laboratuvar ortamında toplanmıştır. Katılımcılardan Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (Lovibond ve Lovibond, 1995) ile Demografik Bilgi Formu'nu doldurmaları istenmiştir. Çift Etkileşim Değerlendirme Sistemi (CIRS), Heavey, Gill ve Christensen (1998) tarafından geliştirilmiş ve her eş için önemli bir konuyu içeren iki tartışma oturumunda talep etme/geri çekilme desenini ölçmek için kullanılmıştır. Veri analizinde APIM kullanılmıştır. Sonuçlar, her iki konu için de erkek eşin talep etmesi/ kadın eşin geri çekilmesi deseni ile erkeklerin depresyon düzeyleri arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kimin konusunun tartışıldığı fark etmeksizin, kadın eşin talep etmesi/ erkek eşin geri çekilmesi deseni ile erkeklerin anksiyete düzeyi arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Yine kimin konusu olduğundan bağımsız olarak sonuçlar kadın eşin talep etmesi/ erkek eşin geri çekilmesi deseni ile erkeklerin stres düzeyi arasında anlamlı negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bulgular, literatür ile ilişkilendirilmiş ve hem araştırma hem de klinik alanlarda olası sonuçlar bağlamında tartışılmıştır. Son olarak, bu çalışmanın katkıları, sınırlılıkları ve gelecekteki araştırmalar için olası yönelimler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study examined the relationship between the demand/ withdraw pattern and levels of depression, anxiety, and stress in newlywed couples. The sample consisted of 107 Turkish heterosexual couples that were part of another project at Ozyegin University. Scale data were collected online and the observational data in the laboratory. Participants were asked to complete the Depression, Anxiety, and Stress Scale (Lovibond & Lovibond, 1995) and Demographic Information Form. Couple Interaction Rating System (CIRS) developed by Heavey, Gill, and Christensen (1998) was used to measure the demand/ withdraw pattern during two discussion sessions and each session included an important topic for each partner. Actor Partner Interdependence Model (APIM) was conducted in the data analysis. For both the husbands' and wives' topics, the results indicated a negative significant relationship between husband demand/ wife withdraw pattern and men's depression levels (actor effect). Again for both the husbands's and wives' topics, the results for the partner effects showed a positive significant relationship between the wife demand/ husband withdraw pattern and men's level of anxiety, and a significant negative relationship with men's level of stress. Findings are discussed regarding the literature and possible implications in both research and clinical areas. Finally, the contributions of the current study, its limitations and possible directions for future research were discussed.