OECD ülkelerinde tarımsal destekleme politikalarının tarımsal verimlilik üzerindeki etkisi
The effect of agricultural support policies on agricultural productivity in OECD countries
- Tez No: 837394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tarımsal faaliyetler; insanların ihtiyaç duyduğu besinlerin üretilmesi, sanayiye sağlamış olduğu hammadde kaynakları, ülkelerin önemli ihracat kalemleri arasında olması ve istihdam alanlarıyla çok eski tarihlerden günümüze önemini korumuştur. Bu tez çalışmasında, OECD ülkelerinde uygulanan tarımsal desteklerin tarımsal verimlilik üzerine etkisinin analizinin yapılması hedeflenmiştir. Çalışmada kullanılan teknikler; birimler arası etkinlikleri değerlendirmek için kullanılan, özellikle çok girdili ve çok çıktılı hesaplama süreçlerine izin vermesi sebebiyle de başlıca veri analizi tekniği olan Veri Zarflama Analizi (VZA) ve Tobit model kullanılmıştır. Tobit model kullanılmasının sebebi ise, VZA ile elde edilen etkinlik skorlarının (0-1) aralığında değişmesi ve bu nedenle klasik EKK tahminin sapmalı sonuçlar türetecek olmasıdır. VZA sonuçları incelendiğinde etkinsiz olan ülkelerin girdi kullanımlarının dağılımlarındaki dengesizlik etkinsizliği ortaya çıkarmaktadır. Tobit model sonuçlarında ise uygulanan tarımsal destekler içerisinde doğrudan üreticiye yapılan ve fiyat destek hedefi ile uygulanan politikalar pazar fiyatları üzerinde istikrarsızlığa ve verimlilik üzerinde negatif etkiye sebep olduğu görülmüştür. Doğrudan üreticiye verilmeyen Ar-Ge, eğitim, pazarlama ve tanıtım gibi Genel Hizmet Desteklerinin ise etkinliğe olumlu yansıdığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Agricultural activities; It has maintained its importance from ancient times to the present day with the production of food that people need, the raw material resources it provides to the industry, being among the important export items of the countries and employment areas. In this thesis study, it is aimed to analyze the effect of agricultural supports applied in OECD countries on agricultural productivity. Techniques Used in the Study: Data Envelopment Analysis (DEA), a primary data analysis technique used to evaluate inter-unit efficiencies, particularly allowing for the analysis of multi-input and multi-output processes, and the Tobit model were employed in this study. The reason for using the Tobit model is that the efficiency scores obtained through DEA vary within the range of 0 to 1, and therefore, classical Ordinary Least Squares (OLS) estimation would produce biased results. When DEA results are examined, the imbalance in the distribution of input usage of inefficient countries reveals inefficiency. In the Tobit model results, it was seen that the policies applied directly to the producer and implemented with a price support target among the agricultural supports applied caused instability on market prices and a negative effect on productivity. General Service Supports, such as R&D, education, marketing and promotion, which are not provided directly to the manufacturer, have been observed to have a positive impact on the event.