Suçluyu kayırma suçu
Crime of favoritism
- Tez No: 837462
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun“Millete ve Devlete Karşı Suçlar”başlıklı dördüncü bölümünün“Adliyeye Karşı Suçlar”başlıklı ikinci bölümünde Türk Ceza Kanunu'nun 283. maddesinde düzenlenen suçluyu kayırma suçu ele alınmıştır. Bünyesinde bir öncül suçun işlenmesini araması nedeniyle karmaşık bir yapıda bulunan bu suç, suç teorisine ilişkin ilkeler ışığında unsurlarına (maddi, manevi, hukuka aykırılık) ayrılarak analiz edilmiştir. Bununla birlikte, kusurluluk, suçun konusu, fiil, teşebbüs, içtima gibi konular Yargıtay kararları ve örneklerle açıklanmıştır. Yargılama usulü ve işlenen suç karşısında öngörülen yaptırım konusu incelenmiştir. Suçun benzer suçlarla mukayesesi yapılarak suçluyu kayırma suçunun benzer suçlardan farkları ve suçun uygulama alanı konuları ele alınmıştır. Son olarak çalışmamızın sonuç kısmında konuyla ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, 5237 numbered Turkish Penal Code“Crimes Against the Nation and the State”fourth section“Crimes Against the Courthouse”second section Turkish Penal Code 283. in the article held the crime of favoritism, has been examined. This crime, which has a complex structure because it seeks the commission of a predicate crime, it was analyzed by separating into its elements (material, morale, illegality) in the light of the principles of crime theory. Moreover, faultiness, the subject of the crime, act, attempt, assembly topics like, tried to be explained with Supreme Court decisions and examples. The trial procedure and the subject of the sanction foreseen in return for the crime have been examined. By comparing the crime with similar crimes, the differences between the crime of favoritism and similar crimes and the scope of application of the crime are discussed. Finally, a general evaluation was made in the conclusion part of our study.