Paroksismal atriyal fibrilasyonu olan hastalarda ablasyon öncesi ve sonrası sol atriyal speckle trackıng ekokardiyografi parametrelerinin human sST2 (soluble st2) molekülü ile ilişkisi
The relationship of left atrial speckle tracking echocardiography parameters with the human sST2 (soluble st2) molecule before and after ablation in patients with paroxysmal atrial fibrillation
- Tez No: 837489
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
GİRİŞ: Atriyal fibrilasyon (AF), yaşam kalitesinin bozulmasının, iskemik inmenin, kalp yetmezliğinin ve tüm nedenlere bağlı ölümlerin artmasının neden olduğu en yaygın atriyal taşiaritmilerden biridir. AF'nin en önemli etkilerinden biri sol atriyal yeniden şekillenmedir ve speckle tracking ekokardiyografinin bu süreci değerlendirmede son derece etkili bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır. Bu görüntüleme yöntemi, AF yükü ve LA duvar fibrozisi ile ilişkili olan sol atriyal strainin invaziv olmayan bir değerlendirmesidir. NT-proBNP'nin yanı sıra, (Supression of Tumorgenecity 2) sST2, kalp yetmezliği olan hastalarda güçlü bir risk belirleyicisi olarak kabul edilmiştir. Bu çalışma paroksismal AF'si olan bireylerde sST2'nin önemini araştırmayı amaçlamaktadır. METOD: Bu çalışmaya hem RF hem de CB ile kateter ablasyonu uygulanan paroksismal AF'li toplam 58 hasta dahil edildi. Yaş ortalaması 61.33±9.71'dir. Ablasyon öncesinde ve sonrasında benek izlemeli ekokardiyografi görüntülemesi sırasında tüm hastalar sinüs ritmindeydi. LA hacimleri ve işlevi (hacimsel ve strain özellikleri) apikal dört boşluk ve ikş boşluk görüntülerden elde edildi. Tüm hastalar 2 ay boyunca takip edildi ve işlemler tekrarlandı. Ortalama LVEF %56±8'dir; sST2'nin ortalama değeri 21.21±14.8 ng/mL idi. SONUÇ: Ablasyon öncesinde sST2 21.21±14.8 ng/ml iken ablasyon sonrası hafif yükselerek 25.44±26.59 ng/ml'ye yükseldi. PAF hastalarının LA fonksiyonlarında bozulma rezervuar, kondüit ve kontraksiyon fonksiyonlarında azalma görülmüştür. Kör period sırasında sol atriyum fonksiyonları ile sST2 arasında anlamlı bir korelasyon bulunamamıştır. ANAHTAR KELİMELER: paroksismal atriyal fibrilasyon, atriyal yeniden şekillenme, sol atriyal strain, benek izleme ekokardiyografi, sST2
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Atrial fibrillation (AF) is one of the most widespread atrial tachyarrhythmias which is caused by debilitating symptoms, impaired quality of life, ischemic stroke, heart failure, and increased all-cause fatality. One of the most significant aspects of AF is atrial remodeling, and speckle tracking echocardiography has proven to be a remarkably effective method to assess this process. This imaging method offers a non-invasive evaluation of left atrial strain, which is correlated with AF burden and LA wall fibrosis. In addition to adding predictive value to NT-proBNP, soluble suppression of tumorigenicity 2 (sST2) is accepted as a potent risk predictor in patients with heart failure. This study aims to explore the significance of sST2 in individuals with paroxysmal atrial fibrillation. METHOD: A total of 58 patients with paroxysmal AF undergoing catheter ablation both RF and CB ablation were included in the present study. The average age is 61.33±9.71. All patients were in sinüs rhythm during speckle tracking echocardiography imaging prior and following to ablation. LA volumes and function (volumetric and feature tracking strain) were derived from apical 4 and 2 chamber images. All patients were followed up 2 months and repeated procedure. The mean LVEF is %56±8 ; the average value of ST2 21.21±14.8 ng/mL. RESULTS: sST2 was 21,21±14,8 ng/ml prior to ablation, however it increased slightly to 25.44±26.59 ng/ml following the operation. Patients with PAF have reduced contraction, conduit, and reservoir functions. During the blind phase, there was no noticeable correlation between left atrial functions and sST2. KEYWORDS: paroxysmal atrial fibrillation, atrial remodeling, left atrial strain, speckle tracking echocardiography, suppression of tumorigenicity 2