Şeffaf plak penslerinin etkinliğinin revizyon ihtiyacına etkisi
The effect of the efficiency of clear aligner pliers on the requirement for refinement
  1. Tez No: 837490
  2. Yazar: DAMLA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOZLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Şeffaf plak tedavisi, bilgisayarlarda özel olarak tasarlanmış bir dizi plak kullanarak dişlerin hizalanmasını ve düzeltilmesini sağlayan bir ortodonti tekniğidir. Ancak bazen tedavi süreci planlandığı gibi gitmeyebilir ve yeni plaklara yani revizyona ihtiyaç duyulabilir. Çalışmanın amacı, plak penslerinin kullanımının bu revizyon ihtiyacını azaltıp azaltamayacağını değerlendirmektir. Bireyler ve Yöntem: Çalışmamıza Marmara Üniversitesi Ortodonti bölümünde Mar-Aligner (Marmara Ortodonti Dijital, İstanbul) şeffaf plakları ile tedavi görmüş, tedavisinde revizyon ihtiyacı olmuş olan ve dişlerin istenilen pozisyonlara gelebilmesi için son plakları üzerinde plak pensleri kullanılarak rotasyon, tork ve inkinasyon bükümleri ile modifikasyon yapılmış 37 hasta dahil edilmiştir. Bu hastalara ait plak pensleri uygulanmadan önceki itero cihazı ile taranmış ağız içi dijital taraması ile plaklarını 10 gün kullandıktan sonraki ağız içi tarama kayıtları arşivde bulunmaktadır. Hastaya ait plak pensleri uygulanmadan önceki ağız içi dijital taraması, pensler kullanılmasaydı tedavinin tamamlanması için kaç adet plak kullanılması gerektiğinin belirlenmesi için plakları üreten firmaya gönderilmiştir. Elde edilen sayı arşivde hastanın dosyasında yazan, pensler kullanıldıktan sonra gerekmiş olan ek plak sayısı ile SPSS programı (versiyon 26) kullanılarak kıyaslanmıştır. Bulgular: Pens kullanılmasaydı kullanılması gereken plak sayısı ortalama değeri (medyan) ile pens kullanıldıktan sonra kullanılan ek plak sayısı ortalama değeri (medyan) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Pens kullanımı sonrası kullanılan ortalama plak sayısı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha az bulunmuştur. Sonuç: Revizyon ihtiyacını azaltmada ya da tedavi sürecinde oluşan plak uyumsuzluklarında plak penslerinin kullanılması birçok ortodontist ve araştırmacı tarafından önerilmektedir. Ancak bu konu öneriden öte çalışmalarla desteklenmemiştir. Çalışmamızın bulgularına göre penslerin kullanımı revizyon için gerekecek plak sayısını azaltmaktadır. Bu konuda daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Clear aligner treatment is an orthodontic technique in which a series of custom-made aligners are used. Sometimes, the number of aligners predicted by softwares may not be sufficient for treatment, and the need for refinement arises, which involves designing new aligners. The aim of this study is to asses the efficiency of using aligner pliers in reducing the need for refinement. Materials and Methods: 37 patients who had completed their aligner treatment but required refinement, had their last aligner modified using aligner pliers to correct malaligned teeth, involving adjustments for rotation, torque, and inclination. Intraoral scans were already taken before modification, these were obtained from archive and sent to Mar-Aligner to determine the number of refinement aligners needed. After wearing the modified aligners for 10 days, patients underwent intraoral scans to assess whether further refinement was necessary or if their treatment was completed. If present, the number of aligners need after the modifications were documented. The numbers of refinement aligners before and after using the pliers were then compared using SPSS software (version 26). Results: A statistically significant difference between the mean numbers of refinement aligners needed before and after using aligner pliers. The average number of aligners needed after using pliers was significantly lower. Conclusion: The use of aligner pliers to reduce the need for refinement is recommended by many researchers. However, this is not supported by studies. According to our findings, the use of pliers significantly reduces the number of refinement alginers. More studies are needed.