Schiff bazı içeren yeni trifenilamin esaslı boyaların sentezi ve optiksel özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of optical properties of new triphenylamine based dyes containing Schiff base
  1. Tez No: 465160
  2. Yazar: EREN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DİNÇALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde boya duyarlı güneş hücreleri (DSSC) güneş enerjisinin elektrik akımına çevrilmesinde önemli rol oynamaktadır. Elektron salıcı grup olarak incelenen trifenilamin ve türevleri, fotovoltaik malzemelerin gelişiminde umut verici bir grup olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, karboksilik asit-siyano grubu içeren (3a ve 3b) ile aldehit grubu taşıyan (4 ve 5) trifenilamin türevi yapılar sentezlenmiştir. Ayrıca benzotiyazol grubu taşıyan N,N-bis[4-(1,3-benzotiyazol-2-yil)fenil]-3'-metoksibifenil-4-amin (6) yapısı sentezlenmiştir. Tez çalışmasının sentez kısmında schiff bazı sentezi, Suzuki kenetlenme reaksiyonu, Vilsmeier-Haack reaksiyonu gibi temel sentez tekniklerinden faydalanılmıştır. Elde edilen yapıların UV-görünür bölge soğurma, floresans emisyon ve floresans bozunma kinetiği ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca döngüsel voltametri yöntemiyle, her bir molekülün HOMO ve LUMO enerji bant değerleri hesaplanmıştır. 5 ve 6 no'lu maddelerin bazı metal iyonlarına karşı ilgileri araştırılmıştır. Elde edilen tüm sonuçlardan özellikle 3a, 3b, 4 ve 5 no'lu maddelerin DSSC'lerde kullanılabilme potansiyeli değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, dye-sensitized solar cells (DSSCs) play an important role in the conversion of solar energy into electricity. Triphenylamine and its derivatives, which are investigated as an electron-releasing group, emerge as a promising group in the development of photovoltaic materials. In this thesis, triphenylamine derivatives containing neither carboxylic acid-cyano group (3a and 3b) nor aldehyde group (4 and 5) were synthesized. Also, structure 6, N,N-bis[4-(1,3-benzothiazole-2-yl)phenyl]-3'-methoxybiphenyl-4-amine, bearing the benzothiazole group was synthesized. In the synthesis part of the thesis, Schiff base synthesis, the Suzuki coupling reaction, and Vilsmeier-Haack reaction were utilized as main synthetic techniques. UV-visible absorption, fluorescence emission and fluorescence kinetic measurements for the synthesized structures were performed. In addition, HOMO and LUMO energy band values of each molecule were calculated using cyclic voltammetry. Affinity of Structure 5 and 6 towards certain metal ions were investigated. From all the results obtained, the potential usage of 3a, 3b, 4 and 5 in DSSCs was evaluated.