Mersin Uray Caddesindeki geleneksel bir yapının yıllık enerji ihtiyacının değerlendirilmesi
Mersin Uray Street annual energy of a traditional buildingassessment of need
  1. Tez No: 837565
  2. Yazar: MUHAMMED ENSAR YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKİN ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Tarih, Energy, Architecture, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Enerji tüketiminin dünya çapında artması ve fosil yakıtların kullanımının doğaya verdiği zararlar, doğal kaynakların tükenme süreci ve iklim değişikliği gibi büyük sorunlarla bağlantılı olarak, özellikle binalarda ısıtma, soğutma ve aydınlatma gibi temel gereksinimlerde enerji verimliliğinin önemini artırmaktadır. Anadolu'daki geleneksel mimari yapılar incelendiğinde ise çevre ve iklim verileri ile yerel malzemelerin düşük enerjili yapılar için başarılı bir referans olarak düşünülmektedir. Günümüz mimarları için bu yapılar, enerji tasarruflu yapılar tasarlamada önemli bir referans niteliğinde olduğu kabul edilmektedir. Geleneksel evler, yerel malzemelerin ve iklimle uyumlu tasarım ilkelerinin kullanılmasıyla çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunan yapılar olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, geleneksel mimari üzerine yapılan araştırmaları daha geniş bir perspektifle inceleyerek, iklimle uyumlu tasarımın tarihsel süreçteki gelişimine derinlemesine bir bakış sunmayı ve geleneksel bir yapı üzerinden iklime uyumlu tasarım açısından geleneksel evlerin ne kadar başarılı olduğu göstermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada ilk bölümde iklimle uyumlu tasarım kavramı ele alınmış, iklim elemanları ve iklimi etkileyen fiziksel unsurlara yer verilmiştir. Ayrıca Türkiye'deki iklim bölgelerindeki iklimle uyumlu tasarım ve tasarım parametrelerine değinilmiştir. İkinci bölümde çalışma bölgesi olan Mersin ili tanıtılmış, kentin konumu, coğrafik yapısı, topografyası, iklimi ve geleneksel konutları incelenmiştir. Üçüncü bölümde Mersin Uray Caddesi üzerinde yer alan Karamancılar konağı adıyla bilinen tarihi bir yapı seçilmiş ve bu yapının geleneksel yapı malzemeleriyle ve günümüz yapı malzemeleriyle yapımında ortaya çıkacak enerji ihtiyacı, enerji hesaplama programları aracılığıyla simüle edilmiştir. Simülasyon sonucunda göre yıllık enerji ihtiyaçları hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar sonucunda ortaya çıkan veriler üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing worldwide energy consumption and the environmental damage caused by the use of fossil fuels, the depletion of natural resources, and the issue of climate change have heightened the importance of energy efficiency, particularly in essential building needs such as heating, cooling, and lighting. Traditional architectural structures in Anatolia are considered to successfully utilize local materials and environmental data in the design of low-energy buildings. These traditional buildings are recognized as important references for contemporary architects in designing energy-efficient structures. Traditional homes stand out as structures contributing to environmental sustainability through the use of local materials and climate-adapted design principles. This study aims to provide an in-depth exploration of the historical development of climate-responsive design by examining research on traditional architecture from a broader perspective and to demonstrate the success of traditional homes in terms of climate-responsive design through a specific traditional building. In the first section of this study, the concept of climate-responsive design is discussed, and information is provided on climate elements and physical factors influencing climate. Additionally, climate-responsive design and design parameters for different climate regions in Turkey are addressed. The second section introduces the study area, Mersin Province, with a focus on the city's location, geographical features, topography, climate, and traditional dwellings. The third section selects a historical building known as the Karamancılar Mansion located on Uray Street in Mersin and simulates the energy requirements that would arise during the construction of this building using both traditional and contemporary building materials through energy calculation software. Annual energy needs are calculated based on the simulation results, and evaluations are made using the data obtained from these calculations.