تحقيق مخطوطة بعنوان نور الأفئدة من تفسير القاضي البيضاوي من سورة الكوثر إلى آخر سورة الناس
Kadı el-Baydavi tefsirinden Kevser Suresinden son Nas Suresine kadar Kalplerin Işığı başlıklı bir yazının incelenmesi / Examination of an article titled The Light of Hearts from Qadi al-Baydawi's tafsir, from Surah Kawthar to the last Surah Nas
- Tez No: 837601
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırma ve şanlı el yazması, bu birkaç büyük makalenin içerdiği bilimleri anlamlarıyla hedefliyor ve bu el yazmasını kaybolan ve ihmal edilen yaşlı annelerden alıyor, bu nedenle bilim öğrencilerinin onu başarması ve ortaya çıkarması gerekliydi. Bu nüshada tefsir, belâgat, nahiv, şekil bilgisi, ahkâm ve şerh gibi pek çok ilmi ihtiva ettiği için yeni bir çıkış noktası. Öte yandan araştırma, Kadı-ı Beydâvî'yi Kur'an-ı Kerim'in son bölümünden kalbler ışığında yorumlamayı amaçlamaktadır. anlamlarından, derslerinden ve yorumlarından dolayı.. Bir zamanlar adını duyduğum en önemli eski kitapların birçoğunu okuyup araştırdıkça, bu dönemde bundan yararlandığım değer, bu yüzden kendi kendime düşündüm. Bu seçkin insanlar ve iyi bilim adamları, o çağlarda ellerindeki sınırlı imkanlara ve onlara anlattığımız bilimsel rönesansa rağmen, hayatın çok zor olduğunu bile bile, nasıl olur da tüm bu ilimleri ezberler, yazıp toplarlar? Kur'an-ı Kerim'de Kevser Suresi'nden Ehl-i Beyt Suresi'nin sonuna kadar bir tefsire işaret eden ayetlerde tefsirlerin tefsircilere açıklanmasında ve bu surenin hukuki hükümlerine açıklık getiren ayetlerin etkisinin açıklanmasında gösterilmiştir. Farklılıklarına rağmen ahkâm âyetlerine ve müfessirlerin sözlerine uydum, dolayısıyla bu nüshada izlenen fayda, Allah'a Kitab'a ve O'nun bize ulaşan mesajına hizmet ederken yaptıklarının şartlarını ve amaçlarını bilmekti. Onlar aracılığıyla.
Özet (Çeviri)
This research and the illustrious manuscript aim at the sciences contained in these few great papers with their meanings and extract this manuscript from the ancient mothers that have disappeared and neglected, so it was necessary for the students of science to achieve it and bring it out to a new outlet, as it contains the abundant sciences that were collected in this manuscript from interpretation, rhetoric, grammar, morphology, legal rulings, and a statement The sayings of the interpreters in these verses and the deduction of their rulings that highlight the breadth of Islam and the ease of meanings. On the other hand, the research aims to interpret al-Qadi al-Baydawi in the light of the hearts from the last part of the Holy Qur'an. It was necessary to investigate and benefit from the great verses because of their meanings, lessons and interpretations. The value that I benefited from in this at this time, as I read and researched many of the most important old books that I once heard of, so I thought to myself. How can these distinguished men and good scholars memorize all these sciences, write them down, and collect them despite the limited capabilities available to them in those ages and the scientific renaissance that we say to them, knowing that life was very difficult, as it was shown in the verses specified by the Noble Qur'an that indicate an interpretation from Surat Al-Kawthar to the end of Surat People in explaining the interpretations to the interpreters and explaining the impact of the verses that clarified the legal provisions of this Surah. I followed the verses of judgments and the sayings of the interpreters in spite of their differences in them, so the benefit followed in this manuscript is to know their conditions and goals for what they exerted in serving the Book to God and His message that reached us through them.