The relationship between extramural English practices and learner identity among English preparatory school students in Turkish EFL context
Türk EFL bağlamında İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin okul dışı İngilizce uygulamaları ile öğrenen kimliği arasındaki ilişki
- Tez No: 967037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP YAŞAR KÜRÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tanımlayıcı karma yöntemli çalışma, Türk EFL hazırlık öğrencilerinin Okul Dışı İngilizce etkinliklerine katılımları ile öğrenen kimlikleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Quadripolar kimlik modeline dayalı olarak çalışma, dört temel kimlik boyutuna odaklanmaktadır: ideal benlik, özel benlik, kamusal benlik ve dayatılan benlik. 217 üniversite düzeyinde öğrenci iki farklı yapılandırılmış ankete yanıt verirken, 28 öğrenci algıları ve deneyimleri hakkında daha derin içgörüler sunmak için açık uçlu sorulara yanıtlar sağlamıştır. Nicel veriler betimsel istatistikler ve Mann- Whitney U testleri kullanılarak incelenirken, nitel veriler fenomenolojik bir yaklaşım kullanılarak tematik olarak analiz edilmiştir. Nicel bulgular, katılımcıların genellikle Okul Dışı İngilizce etkinliklerine orta düzeyde katıldığını, en sık yapılan uygulamaların İngilizce TV dizileri veya filmleri izlemek, müzik dinlemek ve sosyal medyada İngilizce içerik takip etmek olduğunu ortaya koymuştur. Yüksek ve düşük düzeyde EE katılımına sahip öğrenciler arasında, özellikle ideal ve özel benlik bileşenlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Nitel analiz bu bulguları desteklemiştir ve EE etkinliklerinin öğrencilerin öz güvenine, motivasyonuna ve öz algısına katkıda bulunduğunu göstermiştir. Çoğu katılımcı bu tür etkinliklerin İngilizceyi kullanırken kendilerini daha rahat hissetmelerini sağladığını ve kendilerini yetkin İngilizce kullanıcıları olarak hayal etmelerine yardımcı olduğunu belirtmiştir. Buna karşılık, düşük EE katılımına sahip öğrenciler zaman kısıtlamaları, kaynak eksikliği veya düşük dil yeterliliği gibi engellerden bahsetmiştir. Çalışma, EFL bağlamlarında EE uygulamalarını desteklemenin önemini vurgulayarak, sınıfın ötesinde öğrenci kimliğinin gelişimi için pedagojik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This descriptive mixed-methods study investigates the relationship between Turkish EFL preparatory students' participation in Extramural English activities and their learner identities. Based on the Quadripolar identity model, the study focuses on four primary identity dimensions: ideal self, private self, public self, and imposed self. A total of 217 university-level students responded to two structured questionnaires, while 28 students provided open-ended responses to offer deeper insights into their perceptions and experiences. Quantitative data were examined using descriptive statistics and Mann-Whitney U tests, while qualitative data were analyzed thematically using a phenomenological approach. Quantitative findings revealed that participants generally participated in Extramural English activities at a moderate level, with the most frequent practices being watching English TV series or movies, listening to music, and following English content on social media. Statistically significant differences were found between students with high and low levels of EE participation, especially in the ideal and private-self components. Qualitative analysis supported these findings, showing that EE activities contributed to students' self- confidence, motivation, and self-perception. Most participants indicated that such activities made them feel more comfortable using English and helped them imagine themselves as proficient English users. In contrast, students with low EE participation cited barriers such as time constraints, lack of resources, or low language proficiency. The study highlights the importance of supporting EE practices in EFL contexts and offers pedagogical implications for the development of student identity beyond the classroom.