Linyit kömürünün yağ aglomerasyonuyla zenginleştirilmesinde pH ve değişik tuzların etkisinin incelenmesi
- Tez No: 83766
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CANBAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, linyit kömürünün yağ aglomerasyonuyla zenginleştirilmesinde, bağlayıcı sıvı cinsi tayin edilerek, bağlayıcı sıvı konsantrasyonu, pH ve değişik tuzların etkisi incelenmiştir. Ayrıca optimum tuz konsantrasyonunda aglomerasyon süresinin etkisi incelenmiştir. Bağlayıcı sıvı olarak, %95.93 aglomerasyon veriminin elde edildiği %90 fuel-oil (no:2)+%10 Aerofroth 88 Frother ( 2 Ethyl Hexanol) karışımı seçilmiştir. Optimum değerler; %89.60 aglomerasyon verimi ile, bağlayıcı sıvı konsantrasyonu için %20 ve pH için normal musluk suyu pH'ı (~7.50) olarak belirlenmiştir. Değişik tuzlarla farklı konsantrasyonlarda yapılan deneylerde 225 mg/L NaCl, 75 mg/L Al2(S04)3.16H20'da yüksek verimlere ulaşılmış, FeS04.7H20'lı deneylerde verimde önemli düşüşler belirlenmiştir. Optimum tuz konsantrasyonlarında aglomerasyon süresi deneylerinde süre arttıkça verim artmıştır. En fazla artış sırasıyla NaCI, A12(S04)3.16H20 ve FeS04.7H20 ile elde edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Aglomerasyon, Linyit, Bağlayıcı Sıvı, Verim
Özet (Çeviri)
In this study, the benefication of the lignites with oil agglomeration with the type of bridging liquid was determined, the bridging liquid concentration, pH and the effects of different salts were investigated. Furthermore, the the effect of agglomeration time on optimum salt concentration was investigated. As a bridging liquid determining the 95.93% agglomeration recovery with a 90% fuel-oil (no:2)+10% Aerofroth 88 Frother (2 Ethyl Hexanol) mixture was chosen. It was determined that with a 89.60% agglomeration recovery, the optimum values were 20% for bridging liquid concentration and for the pH of the tap water which was ~7.50. The experiments carried out at different salts and different concentrations of these salts at 225 mg/L NaCl, 75 mg/L Al2(S04).16H20 concentrations the recovery increased, but for the FeS04.7H20 experiments the recovery was decreased. The agglomeration time experiments on optimum salt concentration, the recovery increased connected with the increasing agglomeration time. The highest increase of recovery was determined with NaCI, Al2(S04).16H20and FeS04.7H20, respectively.KEY WORDS: Agglomeration, Lignites, Bridging.Liquid, Recovery