Doğum yapan kadınların doğum sonu güvenlik hisleri ve taburculuğa hazır oluşluk düzeylerinin incelenmesi
Examination of postpartum period security feelings and discharge readiness levels of women giving birth
  1. Tez No: 837664
  2. Yazar: ALEYNA YOĞURTÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Güvenlik hissi, postpartum dönemde annelerin karşılanması gereken ihtiyacı olarak tanımlanır. Postpartum dönemde annelerin güçlenme, genel iyilik hali, aile bağlanması, emzirme alanlarında güvenlik hislerinin belirlenmesi, karşılanması oldukça önemlidir. Postpartum dönem güvenlik hislerinin belirlenip, annelerin taburculuğa hazır oluşluluğu açısından önemli bir dönemdir. Bu çalışma doğum yapan kadınların doğum sonu güvenlik hisleri ve taburculuğa hazır oluşluk düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte planlanan araştırma örneklemi 339 anne oluşturmuştur. Örnek seçimde, evrenden örneklem hesaplama formülü kullanılarak, gelişigüzel örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında oluşturulan 22 soruluk tanılayıcı form, ADSGHÖ, HTHOÖ-YDYAF kullanılmıştır. Veriler 1 Şubat 2022- 1Ağustos 2022 tarihler arasında annelerden yazılı onam alınarak toplanmıştır. İki bağımsız grubun ölçüm değerleriyle karşılaştırılmasında t-tablo değeri, bağımsız üç veya daha fazla grubun ölçüm değerleriyle karşılaştırılmasında F-tablo değeri yöntemi kullanılmıştır. Üç veya daha fazla grup için anlamlı fark çıkan değişkenlerin ikili karşılaştırmaları için Tukey yöntemi uygulanmıştır. ADSGHÖ toplam puan ortalaması 55,86±7,55, HTHOÖ-YDYAF toplam puan ortalamaları 150,04±24,95 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Feeling of security is defined as the need of mothers that must be met in the postpartum period. It is very important to determine and meet mothers' feelings of security in the areas of empowerment, general well-being, family bonding and breastfeeding in the postpartum period. The postpartum period is an important period in terms of determining feelings of security and mothers' readiness for discharge. This study was conducted to examine the postpartum sense of security and discharge readiness levels of women giving birth. The research sample, planned as descriptive and relationship-seeking, consisted of 339 mothers. Random sampling method was used in sample selection, using the population sample calculation formula. A 22-question diagnostic form, ADSGHÖ, HTHOÖ-YDYAF, was used to collect data. Data were collected between February 1, 2022 and August 1, 2022, with written consent from the mothers. The t-table value method was used to compare the measurement values of two independent groups, and the F-table value method was used to compare the measurement values of three or more independent groups. The Tukey method was applied for pairwise comparisons of variables with significant differences for three or more groups. ADSGHS total score average was found to be 55.86±7.55, and HTHOÖ-YDYAF total score average was found to be 150.04±24.95.