Volunteerism characteristic for emergency and disaster interpreting: Türkiye experience
Acil durum ve afet çevirmenliği bağlamında gönüllülük niteliği: Türkiye deneyimi
- Tez No: 837682
- Danışmanlar: PROF. DR. AYMİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Afetler, hükümetlerin, yerel imkanlar kullanarak başa çıkamadığı, insan hayatı, ekonomi, kültürel varlıklar kapsamında yıkıcı etkileri olan doğal veya insan yapımı olaylardır.Afet, büyük çaplı kayıplarayol açmaktadır ve bu nedenle afetin gerçekleştiği yerde arama kurtarma operasyonları, ilk yardım hizmetleri,yardım malzemesi dağıtılması gibi eylemler hayati önem taşımaktadır. Ayrıca, afetler, insanlarda vicdani ve ahlaki yükümlülükler doğurmakla birlikte hem ulusal hem de uluslararası yardımlaşmayı gerektirir.Bu kapsamda, özellikle arama kurtarma operasyonlarının bağlamında afetin oluştuğu ülkelere, uluslararası seviyede yardım gönderilebilir. Söz konusu yardımlar, ülkelerin eliyle yapılabileceği gibi uluslararası sivil toplum kuruluşları tarafından gönüllülük esasıyla da yapılabilir. Söz konusu grupların veya sivil toplum kuruluşlarının gönderildikleri afet bölgesindeki yerel yönetimler ile dil engeli olmadan iletişim kurabilmesi,söz konusu operasyon ve yardımların gerçekleştirilebilmesi için elzemdir.Bu durum, Türkiye'de çok fazla can kaybına neden olan 1999 Marmara depremlerinde kendini bariz bir şekilde göstermiştir. Dil engelinin fark edilmesi sonrasında afet durumlarındayabancı arama kurtarma ekipleri ile iletişimi sağlamak üzere gönüllülük esasına dayalı olarak Afette Rehber Çevirmenlik (ARÇ) Organizasyonukurulmuştur. İlk kurulduğunda afet durumlarıiçin söz konusu hizmeti vermeyi amaçlayan ARÇ, zamanla acil durumları da çalışma alanına katmıştır. Söz konusu organizasyon bünyesinde, İstanbul'da başlayıp Ankara, İzmir, Sakarya'da da, İstanbul, Hacettepe, Dokuz Eylül ve Sakarya Üniversiteleri nezdinde eğitimler verilmiştir. Bu tez, afet ve acil durumlarda gereken gönüllülük duygusunun ARÇ Organizasyonuna katılan bireylerde olması gerektiğinden hareketle gönüllülük olgusunun altını çizmekte ve ARÇ Organizasyonu kapsamında eğitimlere çeşitli düzeylerde katılmış olan bireylerin gönüllülük anlayışlarına açıklık getirmeyi konu edinmektedir.
Özet (Çeviri)
Disasters are natural or man-made events that have devastating effects on human life, economy, and cultural assets that governments cannot cope with using local resources. Disaster causes large-scale losses, therefore actions such as search and rescue (SAR) operations, first aid services, and distribution of aid materials are vital in the place where the disaster occurs. In addition, disasters create and moral obligations in people and lead both to national and international cooperation. In this context, international aid can be sent to countries where disasters occur, especially in the context of SAR operations. The aid aforementioned can be provided by countries or by international non-governmental organizations (NGOs) on a voluntary basis. It is essential for groups or NGOs in question to be able to communicate with the local governments in disaster area to which they are sent, without language barriers, in order to carry out the operations and assistance. This situation clearly demonstrateditself in the 1999 Marmara earthquakes, which caused a lot of loss of life in Turkey. After realizing the language barrier, Emergency and Disaster Interpreting (ARÇ) Organization was established on volunteering basis to ensure communication with foreign search and rescue teams and first aid teams in disaster situations. ARÇ, which aimed to provide this service for disaster situations when it was first established, has also included emergency situations in its scope of work later. Within the scope of the organization, trainings were providedfirstin Istanbul, followed by Ankara, and then Izmir and Sakarya, at İstanbul, Hacettepe, Dokuz Eylül and Sakarya Universities, respectively. This thesis underlines issue of volunteering, considering that individuals participating in ARÇ organization must have necessary sense of volunteering in disasters and emergencies, and aims to clarify the volunteering understanding of individuals who have participated in the trainings at various levels within the scope of ARÇ Organization.