Kuşaklararası farklılaşma: X-Y-Z kuşaklarının iş-aile çatışması ve liderlik tutumlarının karşılaştırmalı analizi
Intergenerational differentiation: A comparative analysis of work-family conflict and leadership attitudes among X-Y-Z generations
- Tez No: 837722
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Araştırmanın temel amacı x, y ve z kuşaklarının iş, aile çatışması ve liderlik görüşleriyle ilgili algılamalarını ölçmektir. Bu anlamda araştırmada veriler, nicel veri toplama araçlarından anket ile sağlanacaktır. Nicel veri toplama yöntemini kullanmamamızın amacı yaptığımız araştırmanın sayılabilir ve ölçülebilir olmasını istememizden kaynaklanmaktadır. Z kuşağının işe ve iş hayatına yeni katılmasından dolayı işe ilişkin davranışları ve tutumları henüz bilinmediğinden x-y-z kuşaklarını karşılaştırarak aralarındaki farklılaşma incelenmiştir. Nicel yöntemde, arzu edilen sonuçlara bağlı olarak regresyon ilişki, varyans ve hipotez testiyle de yapılmıştır. Örneklemimiz farklı sektörlerde çalışan ve henüz iş hayatında yer almayan en az 18 yaşında olmak üzere 200 kişiden oluşan x-y-z kuşakları olduğundan geniş örneklemlerde güzel sonuçlar verdiği için anket yöntemi kullanılmıştır. Anketler yardımıyla geniş bir örneklem grubunun araştırma konusuyla ilgili düşüncelerini öğrenmek daha hızlı olması, zaman ve enerji tasarrufu sağlaması, uygulanan kişilerin kimlikleri bilinmediğinden bu veri toplama aracının daha objektif sonuçlar vermesi anket sorularının yazılı olmasından dolayı katılımcının soruları tekrar tekrar okuyabilme şansının bulunması ve bu sebeple anket sonucu ulaşılan bilgilerin daha doğru olması nedeniyle araştırmamızda online anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre literatürde de kuşaklararası farklılaşmada belirtildiği gibi x, y ve z kuşakları arasında da anlamlı bir fark görülmüştür. Gerek iş-aile çatışması gerek aile-iş çatışması gerekse de liderliğe bakış açıları bazı noktalarda aynıyken bazı noktalarda da farklılık arz etmiştir. Bireyleri işe ilişkin motive etmek, liderlik tutumlarına ve iş-aile çatışmalarına ait tutumları ortaya koyarak yöneticiler için hem örgütün sürdürülebilir olmasına hem de çalışan motivasyonun sağlanabilmesine yardımcı olacak önerilerde bulunmak çalışmamızın önemli bir yönü olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The main objective of the research is to measure the perceptions of the X, Y, and Z generations regarding work-family conflict and leadership views. In this regard, data for the research will be obtained through a quantitative data collection tool, namely a survey. The reason for not using a qualitative data collection method stems from our intention to make our research quantifiable and measurable. Due to the recent entry of Generation Z into the workforce, their behaviors and attitudes towards work are not yet well-known, hence a comparison was made between the X, Y, and Z generations to examine the differences among them. In the quantitative approach, regression analysis, variance analysis, and hypothesis testing were conducted depending on the desired outcomes. Our sample consists of 200 individuals from the X, Y, and Z generations who work in different sectors or are not yet part of the workforce, and they are at least 18 years old. Therefore, the survey method was chosen as it has yielded good results in large samples. Surveys enable the quick collection of thoughts and opinions from a wide range of participants, saving time and energy. Since the identities of the respondents are unknown, this data collection tool provides more objective results. Additionally, the written format of the survey questions allows participants to read and review the questions multiple times, leading to more accurate information. Consequently, an online survey technique was employed in our research. According to the findings of the research, as indicated in the literature on intergenerational differences, significant differences were observed among the X, Y, and Z generations. While there were similarities in terms of work-family conflict, family-work conflict, and perspectives on leadership, there were also differences in certain aspects. Offering recommendations that motivate individuals in the workplace, elucidating their attitudes towards leadership and work-family conflicts, can be seen as an important aspect of our study, aiding both the organization's sustainability and employee motivation for managers.