Elit düzeydeki güreşçi eşlerinin aile yaşamlarının incelenmesi
The investigation of family lives of elite level wrestlers
- Tez No: 837725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, elit düzeydeki güreşçi eşlerinin aile yaşamlarının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nitel yöntem takip edilmiş ve olgubilim deseni uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle belirlenen 10 elit güreşçi eşinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veri toplama aracı ile elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle yorumlanmıştır. Yapılan analiz sonucunda elit güreş hakkında evlenmeden önce katılımcıların yarısının bilgi sahibi olduğu diğer yarısının ise yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı; katılımcıların tamamına yakınının sürecin zorluğunun farkında olduğu; katılımcıların kamp ya da müsabaka döneminde zaman geçirmek için etkinlik planladığı; kamp ya da müsabaka döneminde yaşanan zorluklarla tek başına mücadele ettiği; evdeki sorunların elit güreşçilere yansıtılmaması gerektiği; uzaktan iletişim kurarak özel günleri günü gününe kutlandığı; ortak zaman oluşturmakta zorlanıldığı; kulübün olduğu şehirde yaşama zorunluluğu bulunduğu; mağlubiyet alındığında katılımcıların destekleme ve motive edici yönde hareket ettikleri; meslek değiştirme kararını sporcuların vermesi gerektiği; güreşçi eşi olmanın özel olduğu şeklinde sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the family lives of elite wrestler wives. For this purpose, qualitative method was followed and phenomenological design was applied in the research. The study group of the research consists of 10 elite wrestler wives determined by the easily accessible sampling method. A semi-structured interview form was used as a data collection tool. The data obtained with the data collection tool were interpreted by the content analysis method. As a result of the analysis, it was determined that half of the participants had knowledge about elite wrestling before they got married, and the other half did not have enough knowledge; almost all of the participants are aware of the difficulty of the process; that the participants plan an activity to spend time during the camp or competition period; he struggled alone with the difficulties experienced during the camp or competition period; that problems at home should not be projected onto elite wrestlers; special days are celebrated day by day by communicating remotely; it is difficult to establish a common time; it is compulsory to live in the city where the club is located; the participants acted in a supportive and motivating direction when they lost; that the decision to change profession should be made by the athletes; It was concluded that being a wrestler's wife is special.