Elit güreşçilerde aerobik ve anaerobik kapasitenin vücut kompozisyonu ve antropometrik ölçümler açısından incelenmesi
Analysis of aerobic and anaerobic capacity in elite wrestlers in terms of body composition and anthropometric measurements
  1. Tez No: 695285
  2. Yazar: MUSA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma; elit düzeydeki güreşçilerin bazı antropometrik ve vücut kompozisyonu parametreleri ile aerobik ve anaerobik performansları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmaya toplam 30 erkek güreşçi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan denekler serbest ve grekoromen olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışmaya katılan deneklerin yaş ortalaması serbest güreşçilerde 23,46±2,99, grekoromen güreşçilerde 24,66 ± 3,75 olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada verilerin toplanması 4 aşamadan oluşmuştur. Birinci aşamada antropometrik ve vücut kompozisyonu ölçümleri alınmıştır. İkinci aşamada aerobik) ölçümler alınmıştır. Üçüncü aşamada anaerobik (Ayak wingate test protokolü) ölçümleri alınmıştır. Dördüncü aşamada pençe, bacak ve sırt kuvveti ölçümleri alınmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programında istatistiksel analiz yapılmıştır. Kategorik karşılaştırmalar için sürekli ölçümlü değişkenler arasındaki doğrusal ilişkinin büyüklüğü Pearson'un korelasyon (r) katsayısı hesaplanarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between some anthropometric and body composition parameters and aerobic and anaerobic performances of elite level wrestlers. A total of 30 male wrestlers voluntarily participated in this research. Subjects participating in the study were grouped into two groups, being free and coromen. The age ratios of the subjects participating in the study were 23.46±299 in freestyle wrestlers and 24.66±3.75 in Greco-Roman wrestlers. This work consists of four parts. In the first stage, anthropometric and body composition measurements were taken. In the second stage, aerobic measurements were taken. Third stage measurements were taken. In the fourth stage, claw, leg and back strength measurements were taken. Analysis of the data was performed in the SPSS package program. For categorical comparisons, the magnitude of the linear relationship between the continuous measure variables was examined by calculating Pearson's correlation (r) coefficient.