Hastanelerde toplam kalite yönetimi ve Etimesgut Hava Hastanesi'nde toplam kalite yönetimi çalışmaları
Total quality management of hospitals and the practice of total quality management at Etimesgut Air Force Hospital
- Tez No: 92132
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU HASTANELERDE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ VE ETİMESGUT HAVA HASTANESİNDE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ ÇALIŞMALARI Kamile Özge GÖNÜÇ İşletme Anabilim dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Prof. Dr. Hikmet SEÇİM Toplam kalite yönetimi ilk olarak Japonya ve Amerika'da gelişmiş ve bütün dünyaya yayılmıştır. Toplam kalite yönetimi 21. yüzyılda, çağdaş bir yönetim sistemi olduğunu ve gerekliliğini ispatlamıştır. Toplam kalite yönetiminin hastanelerde uygulanmasına yönelik olarak hazırlanan bu çalışmada, öncelikle toplam kalite yönetimi kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bölümde toplam kalite yönetiminin felsefesi, amaçlan, ilkelerine değinildikten sonra toplam kalite yönetiminin hastanelerdeki yerine ve uygulanmasında karşılaşılan güçlükler anlatılmaya, çalışılmıştır. ikinci bölümde kalite çemberleri kavramına, amaçlarına ve faaliyet alanlarına değinilmiştir. Gittikçe artan talebi karşılamanın güçleştiği ve verilen hizmetin maliyetinin arttığı, bununla birlikte verilen hizmetin kalitesinin düştüğü, verimlilik ve etkinliğin azaldığı sağlık hizmetleri alanında, hastanelerin toplam kalite yönetimi ile yönetilmemeleri, hastaların istek ve ihtiyaçlarını karşılamayı güçleştirmektedir. Toplam kalite yönetiminin hastanelerde uygulamaya konularak, işlerliğinin sağlanması, hizmet kalitesinin artırılarak verimli ve etkili hizmet verilmesinin gerçekleştirilmesini sağlayabilecektir. Toplam kalite yönetimi ile odak noktası olan insan öğesinin kendisiniIll geliştirebilmesi ile sorumluluk duygusunun gelişmesi, yaratıcılığını kullanabilmesi mümkün olurken, kurulacak kalite çemberleri ile takım ruhu gelişebilecektir. Çalışmamızın uygulama bölümünde, toplam kalite yönetiminin Etimesgut 600 Yataklı Hava Hastanesinde nasıl uygulanabileceği ve uygulama sonuçlarının hasta tatmini üzerindeki etkisinin nasıl olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Total quality management firstly was developed in America and Japan then sproud on all over the world. In the twenty first century, the necessity of the total quality management was proved and also this kind of management is the best one of the contemporary managements. In this structure it was tried to describe the apply of the total quality management on the hospitals. In this section first of all the principles, the philosaphy and the aims of the total quality management was told. After these subjects the difficulties of this management when it is applied on the hospitals was taken to tell. In the second section the aims of the quality circles and the interest of its, were described. Day by day the demonds of the everything is increasing but the cost of employment is also increasing. Because of this reason the quality and the efficiencies of the products are decreasing. On the other hand if the hospitals are not managed by the principles of the quality management it is impossible to get all requirements in the little time period. On the other hand it is hardened to get the quality employment for the hospital. As a matter of fact if the total quality management is applied on the hospitals the efficiency and the quality of the employment will be increased day by day. The main element of this management is the human-being and also by means of this management creative side of human-beings can be easily seen. By the way the team- spirit will be developed. In the practice section of this study, it was tried to tell how can we apply the total quality management on the Etimesgut Air Force ( 600 bed ) Hospital. Finally the results of the applies on the sicks satisfy was examined. ^(E.^teEKÖ?RETIM KURULU!