Patolojide tıbbi uygulama hatalarının önlenmesinde laboratuvarın önemi
The role of laboratories in preventing medical application errors in pathology
- Tez No: 837893
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PAKİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Patoloji, Forensic Medicine, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Adli Bilimlerin çalışma alanlarından biri olan tıbbi uygulama hatalarının değerlendirilmesinde patoloji alanı da kendine özgü koşulları ve riskli alanları ile yer almaktadır. Bu çalışma, patoloji laboratuvar koşullarını değerlendirip yaşanan sorunları saptayarak çözüm önerilerini sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada İstanbul'da bulunan 31 patoloji laboratuvarında yürütüldü. Her bir laboratuvarda görevli personelle bir soru formu araçlığıyla yüz yüze görüşme şeklinde yapıldı. Yapılan görüşmeler sonrasında elde edilen bulgular tanımlayıcı analizle belirtildi. Çalışmada elde edilen bulgular çalışmaya katılan laboratuvarların en çok görülen hata evrelerine ilişkin yapılan karşılaştırma ile bu çalışmanın ana hipotezi“H: Patolojide tıbbi uygulama hatalarının önlenmesinde laboratuvar önemlidir.”araştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda patoloji laboratuvarlarındaki hataların en sık meydana geldiği aşamanın (%51,6) preanalitik aşama olduğu saptanmıştır. Bunlar; hatalı örnek alma, yanlış etiketleme, lojistik sorunlar ve hatalar olarak saptanmıştır. Bunlar; hatalı örnek alma, yanlış etiketleme, lojistik sorunlar ve hatalar olarak saptanmıştır. Sonuç olarak patoloji laboratuvarlarında tıbbi uygulama hatalarını en aza indirmek için hem eğitimli ve yeterli işgücü, sürekli meslek içi eğitim, gelişen teknolojiye uygun ve denetlenebilir laboratuvar ortamı, hem de çalışanların yasal sorumlulukları ile ilgili farkındalıklarının geliştirilmesi çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
In the evaluation of medical practice errors, which is one of the study areas of Forensic Sciences, the field of pathology is also included with its unique conditions and risky areas. This study aims to evaluate the pathology laboratory conditions and identify the problems experienced and to er solutions. This study was carried out in 31 pathology laboratories located in Istanbul. It was conducted in the form of a face-to-face interview with the personnel working in each laboratory using a questionnaire. The findings obtained after the interviews were stated with descriptive analysis. The findings obtained in the study are compared with the most common error stages of the laboratories participating in the study, and the main hypothesis of this study is“H: Laboratory is important in preventing medical application errors in pathology.”Researched. As a result of this study, it was determined that the most common stage (51.6%) of errors in pathology laboratories was the preanalytical stage. These; wrong sampling, wrong labeling, logistical problems and errors. As a result, in order to minimize medical practice errors in pathology laboratories, it is very important to develop an educated and sufficient workforce, continuous in-service training, a laboratory environment suitable for developing technology and controllable, and the awareness of employees about their legal responsibilities.